Trifokal-akıllı lensler

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

Doktorumuz Bilgehan Sezgin Asena Güney Afrika Cape Town şehrinde yapılan toplantıya davetli konuşmacı olarak katıldı ve trifokal merceklerle ilgili tecrübelerini ve özellikle hasta seçimi konusundaki önemli noktalar üzerinde durdu. Katarakt ameliyatından sonra trifokal mercekler takıldığında yaşam konforu artmakta ve gözlük ihtiyacı neredeyse hiç olmamaktadır ancak her hasta için uygun olmadıklarından hasta seçimine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bilindiği gibi katarakt ameliyatları sırasında katarakt fako veya lazer yöntemleri kullanılarak alındıktan sonra yerine yapay bir mercek-lens yerleştirilir. Bu merceklerin numarası önceden ölçümlerle tespit edilir. Ayrıca hastada astigmat varsa astigmatlı mercek kullanılması gerekir. Yine bu mercekler tek odaklı, iki odaklı veya üç odaklı olabilir. Her mercek her hasta için uygun değildir. Hastanın yaşı, gözyaşının  ve kapakların durumu, vitreus ve retina özellikle halk arasında sarı nokta olarak biline makulanın sıhhati dikkate alınarak karar verilir.

Halk arasında akıllı lens olarak da adlandırılan trifokal lensler çok odaklı mercek uygunsa tercih edilmektedir çünkü bu merceklerde üç odak noktası vardır birinci odak noktası yakın, ikinci odak noktası orta ve üçüncü ise uzak odaklıdır.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin