Şaşılık Nedir? Şaşılık Tedavisi? Şaşılık Nedenleri? Şaşılık Ameliyatı?

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

****ŞAŞILIK HER YAŞTA SADECE GÖRSEL VE ESTETİK DEĞİL, PSİKOLOJİK SORUNLARA DA NEDEN OLACABİLECEĞİNDEN TEDAVİ EDİLMELİDİR.

Bu sayfada Şaşılık Nedir? Şaşılık tedavisi? Şaşılık nedenleri? Göz tembelliği? Şaşılık Ameliyatı? Sorularına İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi ve Göz Merkezi şaşılık uzmanı göz doktorlarının verdiği kısa cevaplar bulacaksınız. Unutmayınız ki burada yazılacak hiçbir bilgi şaşılık uzmanı bir göz doktoru tarafından sizi muayene ettikten sonra verilecek bilgilerin yerini tutmaz. Ailede şaşılık, göz tembelliği gibi durumlar varsa çocuğunuz ne kadar küçük olursa olsun İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi şaşılık uzmanı göz doktoru muayenesi için getiriniz. Erişkinseniz ve şaşılık varsa ameliyatla tedavi olabileceğinizi unutmayınız. Çocuklarda şaşılık hep aynı gözde ise büyük bir olasılıkla göz tembelliği vardır. Şaşılık çocuk ve erişkinlerde psikolojik bozukluklara neden olabilir.  Aniden ortaya çıkan şaşılık veya çift görme çok ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilir.

sasilik1Göz tembelliği nedir? Göz tembelliği tedavisi?

Göz tembelliği bir gözün diğerine göre daha az görmesidir. Erken yaşlarda teşhis ve tedavi edilmezse tembellik kalıcı olur. Tembellik göz bozukluğu,katarakt,yaralanma gibi erken yaşta görmeyi engelleyen bir neden olduğunda oluşur. Tedavide gözlük ve sağlam gözü kapama uygulanır. Göz tembelliği tedavisi okul öncesi yaşlarda yapıldığında başarılı olma şansı daha yüksektir. Daha ileri yaşlarda nörovizyon tedavisi yapılabilir. Erişkinlerde göz tembelliği tedavisi çok defa başarısız olmaktadır. Göz tembelliği askerlik, pilotluk gibi mesleklere girilmesine de mani olabilir. Ailede göz tembelliği varsa çocukların küçük yaşta muayene edilmeleri gerekir. İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi bu konuda her türlü hizmeti sunmaktadır. Plusoptix cihazı sayesinde bebeklerde dahi göz tembelliğine neden olacak bir hastalık olup olmadığı anlaşılabilmektedir.

 

Şaşılık nedir?

Normal koşullarda her iki göz her yöne paralel olarak hareket ederler. Gözler hareket sırasında paralel etmediğinde şaşılık ortaya çıkar. Şaşılık içe,dışa veya diğer yönlere olabilir. Şaşılık kalıcı veya geçici olabilir. Şaşılık tek gözde veya heriki gözde olabilir. Şaşılık çocuklarda ve erişkinlerde olabilir, doğuştan veya sonrada olabilir. Şaşılık sadece estetik bir sorun olmayıp, göz tembelliği ve psikolojik sorunlara yol açabilir.

Şaşılık Nedenleri:

Şaşılığın farklı nedenleri vardır. Çocuklarda ve erişkinlerde farklıdır. Genetik faktörler de rol oynar. En sık sebep göz bozukluklarıdır. Bir çok şaşı çocukta şaşılık ve göz tembelliği birlikte görülür. Ailede şaşılık veya göz tembelliği varsa çocukta şaşılık görülme riski artar. Bazen ateşli bir hastalık, kaza gibi nedenler şaşılık ortaya çıkmasını tetikler. Bazılarında şaşılık göz kaslarının birinde veya birkaçında felç nedeniyle olabilir. Sonradan aniden ortaya çıkan şaşılıklar travma,hipertansiyon veya şeker hastalığına bağlı olabilir. Bebeklik ve çocukluk döneminde olan şaşılıkların bir kısmı yalancı kaymalardır. Yalancı kayma burun kökünün genişliğine bağlı olabilen yanıltıcı bir görüntü olabilir.

Şaşılık çeşitleri:

Şaşılık birçok şekilde sınıflandırılabilir. Doğuştan şaşılık, sonradan şaşılık, yukarı, aşağı, yanlara gibi. Ayrıca gizli şaşılık vardır.

Gizli şaşılık nedir? Gizli şaşılık tedavisi?

Gözler normalde paralel ancak gözlerden biri kapatıldığında şaşılık ortaya çıkarsa gizli şaşılık olarak adlandırılır. Hastalar gizli şaşılığı  şaşılık olarak fark etmeyebilir. Göz yorgunluğu,baş ağrısına neden olur. Bazen şehla olarak tanımlanır. Tedavi genellikle gözlükle yapılır.

Şaşılık tedavisi:

Şaşılık tedavisinde günümüzde gözlük, ameliyat ve botox tedavisi uygulanır. Hangi tür şaşılıkta hangi tedavi uygulanacağına göz doktoru karar verir. Genellikle gözlükle düzelmeyenlerde şaşılık ameliyatı yapılır. Bazı özel durumlarda botox uygulanır.

Şaşılık Ameliyatı nasıl yapılır, ne zaman yapılır?

Çocuk veya erişkin birinde şaşılık varsa ve gözlükle geçmiyorsa şaşılık ameliyatı yapılması gerekir. Şaşılık ameliyatı birçok şaşılık tipinde genellikle çok iyi netice verir. Şaşılık ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Ortalama 30 dk. sürer. İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi şaşılık uzman göz doktoru kadrosu bu ameliyatları en güvenli şekilde yapacaktır ve ameliyat sonunda hastanızın gözünde görünen bir dikiş olmayacağından ameliyat sonrasında rahatsızlık çok az olacaktır.

Bebeklerde göz muayenesi nasıl yapılır? Bebeklerde göz muayenesi ne zaman yapılır?

Bebeklerin göz muayenesi ilk doğduklarında muayeneyi yapan doktor tarafında  gözle görülen bir bozukluk olup olmadığına bakılarak yapılır. Aile daha sonra bir anormallik görürse veya  ailede doğuştan katarakt, glokom, göz tembelliği hikayesi varsa göz doktoru muayenesi gerekir.

sasilik2Göz Tembelliği tedavisinde Neurovision™ 
Nörovizyon ile göz tembelliği tedavisi bilgisayar sistemine yüklenen bir program sayesinde, doktor kontrolünde yapılmaktadır.
Göz yapısı uygun bulunan 9-55 yaş arasındaki kişilere uygulanan bu tedavide, bilgisayar teknolojisi ile beyine görme yeniden öğretilmekte ve bu yöntemle görmede artış sağlanması hedeflenmektedir.

Nörovizyon kimlere Uygulanıyor?
Hastanın tedavi için uygun olup olmadığı ayrıntılı muayene sonucu belirlenir.
9-55 yaş arası, görme düzeyi %15-20’nin üzerinde olan kayma düzeyi 8 prizmanın altında olan hastalar tedaviye uygun olarak kabul edilir. Kişinin tedaviye cevap verebilmesi için gözde başka bir hastalık olmaması gerekmektedir.

Göz titremesi nedir? Nistagmus nedir? Nasıl tedavi edilir?

İstemsiz göz titremesi nistagmus olarak adlandırılır. Göze bağlı nistagmus çok defa doğuştandır. Belli yöne bakışta görme daha iyi olacağından hastalarda baş pozisyonu gelişebilir. Göze bağlı olanların ayırıcı tanısında göz doktoru yardımcı olacaktır. Tedavisinde gözlük, kontakt lens, lasik ameliyatı ve şaşılık ameliyatı alternatifleri vardır. Bu tedaviler şikayetleri azaltabilir ancak tamamen iyilik sağlamayabilir.

Son Güncelleme 14 Şubat 2022 Saat 17:46 pm