Akıllı Lens

Kaşkaloğlu İzmir Göz Hastanesi'nde katarakt ve görme Kusurlarının Tedavisinde akıllı lens (Trifokal ve EDOF)

Akıllı Lens (Trifokal Lens-EDOF)

Akıllı Lens ameliyatları ile katarakt, miyop, astigmat, hipermetrop tedavisi:

Halk arasında “Akıllı Lens” diye adlandırılan  trifokal ve EDOF lensler  uygun kişilerde uzun süredir kullanılmaktadır. Akıllı lensler  kişilerin yakın ve uzağı görebilmeleri için 40 yaş sonrasında tercih edilirler. Özel durumlarda daha genç insanlarda da tercih edilebilirler. Özellikle hem yakın hem de uzak göz bozukluğu olanlar bu ameliyattan daha çok memnun kalırlar. Ancak bu lensler  herkes için uygun değildir. Uygun olup olamadığınız birçok faktöre bağlı olup, doktorunuz sizi muayene edip, yaşam tarzınız hakkında bilgi sahibi olduktan sonra karar verebilir.

Trifokal mercekler adından da anlaşılacağı gibi üç odaklı merceklerdir.  En yaygın trifokal mercekler; Alcon Panoptix , Zeiss Acrilisa Tri, ve Finevision lensleridir. Ayrıca Johnson and Johnson Symfony ve Synergy, SAV Lucidis EDOF mercekleri de kullanılmaktadır.  Merceklerin ömrü yoktur. Göz numarası ameliyattan bir süre sonra stabilleşir ve artık değişmez. Ameliyat ortalama 8-10 dakika sürmekte ve lokal anestezi altında yapılmaktadır. Çok küçük bir kesiden yapıldıklarından dikişsizdir. 

Akıllı lens ameliyatı sonrasında hastanede kalmanıza gerek yoktur. Ameliyattan hemen sonra kendinizi rahat hissettiğinizde evinize gidebilirsiniz. İki göz arasındaki zamanı kısa tutmak gereklidir. Böylece adaptasyon daha hızlı olur. Bazı durumlarda iki göz aynı gün yapılabilir. İyileşme hızlıdır hemen normal hayatınıza dönebilirsiniz. Erken dönemde ışıkların etrafında hareler görülür zaman içinde nöroadaptasyonla bu halkalar kişiyi rahatsız etmeyecek seviyeye iner.

Ameliyatı olacak hastalara hangi merceğin uygun olacağına birçok kriterler değerlendirilerek karar verilir. Örneğin sarı noktasında veya korneada bozukluk veya tembellik olanlarda akıllı lens kullanılmaz. Bu konuda doktorların  size tavsiyelerine uymanızı öneririz

EDOF MERCEKLER: Bu merceklerin Türkçe açılımı “uzatılmış odak derinlikli” anlamındadır. “Akıllı mercek” statüsünde olan bu merceklerin en büyük avantajı gece ışıkların etrafında kişileri rahatsız eden parlamaların neredeyse hiç olmamasıdır.

Trifokal ve EDOF merceklerin avantajları ve dejavantajları vardır. Tüm trifokal ve EDOF mercekler aynı değildir. Hangi merceğin sizin için uygun olacağına birçok faktör dikkate alınarak ameliyatı yapacak olan doktorunuz karar verecektir. Doktorunuzun önerisine uymanız sizin için en doğru olandır. 

 

Akıllı Lens

Son Güncelleme 16 Haziran 2023 Saat 15:28 pm