Akıllı Lens

Kaşkaloğlu İzmir Göz Hastanesi'nde katarakt ve görme Kusurlarının Tedavisinde akıllı lens Cerrahisi uygulanmaktadır.

Akıllı Lens (Trifokal Lens)

Akıllı Lens ameliyatları ile katarakt, miyop, astigmat, hipermetrop tedavisi

Göz hastanemizde “Akıllı Lens” diye adlandırılan  trifokal lensler  uygun kişilerde uzun süredir kullanılmaktadır. Akıllı lensler  kişilerin yakın ve uzağı gözlüksüz görebilmeleri için 40 yaş sonrasında tercih edilirler. Özellikle hem yakın hem de uzak gözlük kullananlar veya hiçi yakın gözlüğü kullanmak istemeyenler bu ameliyattan çok memnun kalırlar.

Trifokal mercekler adından da anlaşılacağı gibi üç odaklı merceklerdir. Ameliyattan sonra bu kişiler gözlüksüz olarak kitap okuyabilir, bilgisayar kullanabilir ve televizyon seyredebilirler. En yaygın trifokal mercekler; Alcon Panoptix , Zeiss Acrilisa Tri, ve Finevision lensleridir. Ayrıca Johnson and Johnson Symfony ve Synergy mercekleri de kullanılmaktadır.  Merceklerin ömrü yoktur. Göz numarası ameliyattan sonra bir süre sonra stabilleşir ve artık değişmez. Ameliyat ortalama 8-10 dakika sürmekte ve lokal anestezi altında yapılmaktadır. Çok küçük bir kesiden yapıldıklarından dikişsizdir. 

Akıllı lens ameliyatı sonrasında hastanede kalmanıza gerek yoktur. Ameliyattan hemen sonra kendinizi rahat hissettiğinizde evinize gidebilirsiniz. İki göz arasındaki zamanı kısa tutmak gereklidir. Böylece adaptasyon daha hızlı olur. Bazı durumlarda iki göz aynı gün yapılabilir. İyileşme hızlıdır hemen normal hayatınıza dönebilirsiniz. Erken dönemde ışıkların etrafında hareler görülür zaman içinde nöroadaptasyonla bu halkalar kişiyi rahatsız etmeyecek seviyeye iner.

Ameliyatı olacak hastalara hangi merceğin uygun olacağına gözün bazı kriterlerine bakılarak karar verilir. Sarı noktasında veya korneada bozukluk veya tembellik olanlarda akıllı lens kullanılmaz. Bu konuda doktorlarımızın size tavsiyesine uymanızı öneririz. 

Hastanemizde  doktorlarımız her türlü mercek ameliyatını başarıyla yapmaktadır. Trifokal lens ameliyatı ile ilgili bilgi ya da randevu almak için göz hastanemize başvurabilirsiniz.

Akıllı Lens

Son Güncelleme 7 Ekim 2021 Saat 10:20 am