Akıllı Lens

Kaşkaloğlu İzmir Göz Hastanesi'nde katarakt ve görme Kusurlarının Tedavisinde akıllı lens

Akıllı Lens (Trifokal Lens)

Akıllı Lens ameliyatları ile katarakt, miyop, astigmat, hipermetrop tedavisi:

Halk arasında “Akıllı Lens” diye adlandırılan  trifokal lensler  uygun kişilerde uzun süredir kullanılmaktadır. Akıllı lensler  kişilerin yakın ve uzağı görebilmeleri için 40 yaş sonrasında tercih edilirler. Özellikle hem yakın hem de uzak göz bozukluğu olanlar bu ameliyattan çok memnun kalırlar.

Trifokal mercekler adından da anlaşılacağı gibi üç odaklı merceklerdir.  En yaygın trifokal mercekler; Alcon Panoptix , Zeiss Acrilisa Tri, ve Finevision lensleridir. Ayrıca Johnson and Johnson Symfony ve Synergy, SAV Lucidis EDOF mercekleri de kullanılmaktadır.  Merceklerin ömrü yoktur. Göz numarası ameliyattan bir süre sonra stabilleşir ve artık değişmez. Ameliyat ortalama 8-10 dakika sürmekte ve lokal anestezi altında yapılmaktadır. Çok küçük bir kesiden yapıldıklarından dikişsizdir. 

Akıllı lens ameliyatı sonrasında hastanede kalmanıza gerek yoktur. Ameliyattan hemen sonra kendinizi rahat hissettiğinizde evinize gidebilirsiniz. İki göz arasındaki zamanı kısa tutmak gereklidir. Böylece adaptasyon daha hızlı olur. Bazı durumlarda iki göz aynı gün yapılabilir. İyileşme hızlıdır hemen normal hayatınıza dönebilirsiniz. Erken dönemde ışıkların etrafında hareler görülür zaman içinde nöroadaptasyonla bu halkalar kişiyi rahatsız etmeyecek seviyeye iner.

Ameliyatı olacak hastalara hangi merceğin uygun olacağına birçok kriterler değerlendirilerek karar verilir. Örneğin sarı noktasında veya korneada bozukluk veya tembellik olanlarda akıllı lens kullanılmaz. Bu konuda doktorların  size tavsiyelerine uymanızı öneririz

 

Akıllı Lens

Son Güncelleme 10 Ağustos 2022 Saat 08:35 am