Sarı Nokta Hastalığında Nasıl Beslenmeli?

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

50 yaşın üzerinde olan kişilerde görülme sıklığı daha fazla olan sarı nokta hastalığı, göz sinirinin merkezinde bulunan görme noktasının bozulmasıyla ortaya çıkmaktadır.

Sarı Nokta Hastalığında Nasıl Beslenmeli?

Bu hastalığa sahip kişilerin beslenme tarzlarını da değiştirmeleri gerekmektedir. Özellikle A, C, E vitaminleri, omega 3, lutein, bakır ve çinko yönünden zengin gıdalar tüketmelidirler.

Bu hastalıkta iki farklı tip bulunmaktadır: kuru ve yaş tip.

Kuru tip daha sık görülür ve tedavisinde C, E vitaminleri, çinko, bakır ve omega 3 içeren takviye edici besinler kullanılır. Yaş tip ise kuru tipin ilerlemesiyle ya da kalıtsal özellikle ortaya çıkan ve görme kayıplarının en çok görüldüğü tiptir. Yaş tipin tedavsi göz içi iğnelerle gerçekleştirilir.

Hastalığı tetikleyen kolestrol, hipertansiyon, obezite ve diyabet gibi rahatsızlıkların da tedavi edilmesi önemlidir. Sarı nokta hastalığına sahip kişiler direk güneş ışığına çıkmamalı ve sigarayı da bırakmalıdırlar.

Sarı Nokta Hastalığı Belirtileri

Çarpık, bulanık görme, görme merkezinde karaltı gibi belirtiler sarı nokta hastalığının sebebi olabilir. İlerleyen vakalarda bu hastalık görme kaybına da sebep olmaktadır ve görme kaybı sebepleri arasında üst sıralarda yer almaktadır.

Eğer siz de 50 yaşını aşmış ve yukarıdaki belirtilere sahipseniz mutlaka uzman bir göz doktoruna görünmelisiniz. Randevu almak için bize ulaşın.

Son Güncelleme 14 Ocak 2020 Saat 08:59 am