Sarı Nokta Hastalığı Nedir?

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

Tansu Erakgun

Prof. Dr. Tansu Erakgün bilgilendiriyor:

“Sarı nokta hastalığı bugün için körlük sebepleri arasında ilk üç sırada yer almaktadır. Tipik olarak 50-55 yaşından sonra ortaya çıkar. İleri yaş nüfus arttığında görülme sıklığı da giderek artmaktadır. Sarı nokta hastalığının iki tipi vardır; kuru tip ve kanamalı tip. Kuru tip sarı nokta hastalığı, tüm sarı nokta hastalıklarının %90’ını oluşturur. Ancak kanamalı tip sarı nokta hastalığı %10 oranında görülse de görme kayıplarının %90’ı kanamadan dolayı olmaktadır.

Kuru tip sarı nokta hastalığı, ileride kanamalı tipe dönüşebilir. Sarı nokta hastalığının sebepleri ayrıntılı olarak bilinmemekle birlikte genetik faktörler en önemli sebeplerdir. Bunun dışında hipertansiyon, yüksek kolesterol ve sigara kullanımı gibi çevresel faktörler de etkilidir. Kuru tip sarı nokta hastalığında görme azalması olur ancak hasta merkezi görmesini tamamen kaybetmez. Kanamalı tipte ise görme kaybı daha vahimdir. Hasta merkezi görmesini büyük oranda yitirir. Kişilerin yüz hatlarını seçemez, okuma kabiliyeti bozulur ancak bu hastalar tamamen kör olmaz, çevresel görmeleri korunur.

Kuru tip sarı nokta hastalığının tedavisinde sadece koruyu önlemler alınmaktadır. Sigarayı bırakmak, tansiyon ve kan yağlarının düzene girmesi, Omega 3 tüketimi, özellikle balık, koyu yeşil ve koyu kırmızı sebze ve meyvelerin tüketilmesi önerilmektedir. Ayrıca bu hastalık için hazırlanmış vitamin ve mineral destekleri de önerilebilir. Kanamalı tipte ise görme kısa süre içerisinde azalır. Bir an önce tedaviye başlamak gerekir. Tedavide göz içine iğne uygulaması yapılmaktadır. Çok ince bir iğne ile gözün kenarından girilerek ilaç enjeksiyonu yapılır. Bu iğneyi her ay tekrarlamak gerekir. Amaç kanamayı kurutmaktır. ”