Rüzgar ve Soğuk Hava Göz Kuruluğunu Tetikliyor.

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

Kaşkaloğlu Göz Hastanesi göz doktorlarından Op. Dr. Hanife Öztürk Kahraman, mevsim değişimleriyle birlikte hava koşullarına bağlı olarak gözlerde kuruluk ve alerji görülebileceğini belirtiyor.

Op. Dr. Hanife Öztürk Kahraman, rüzgar ve soğuk havanın vücudun hormonal dengesini değiştirdiğini belirtti. Bu durumun göz kuruluğunu tetiklediğini ifade eden Kahraman kuruluğun yalnızca mevsimsel olarak ortaya çıkmadığını hatırlattı.

Op. Dr. Hanife Öztürk Kahraman, göz kuruluğundan kaynaklanan batma, yanma, yorgunluk, aniden sulanma gibi şikayetle başvuran hastalar için sunni göz yaşı, göz yaşı ritmini arttırıcı damlalar ve göz yaşı kanallarına tıkaç koyma yöntemlerinden oluşan bir tedavi uyguladıkları bilgisini verdi. Kahraman, ” Vücut kaynaklı etkenler, bilgisayar başında ofis ortamında uzun saatler geçirmenin yanı sıra; romatizmal hastalıklar, tiroit bazlı ilaçlar ve gençlerin kullandığı bazı sivilce ilaçları da kuruluk seviyesini arttırabiliyor.” diye konuştu.

Kaşkaloğlu Göz Hastanesi doktorlarından Op. Dr. Hanife Öztürk Kahraman, özellikle İlkbahar ve sonbahar aylarında görülen alerjik konjonktivit, polen, güneş ışığı , ev tozları ve evcil hayvanlar gibi unsurların tetiklediğini kaydederek, bu rahatsızlık için antihistaminik ve kortizon içeren damla tedavisi uygulandığını vurguladı. Gözleri su ve elleri sabunlu su ile yıkamanın alerjinin getirdiği etkileri azalttığına dikkat çeken Kahraman, gözleri kaşıma ve ovuşturmanın göz sağlığı açısından doğru olmadığını sözlerine ekledi.

Kaynak: Hürriyet 05.12.2015

Son Güncelleme 14 Ocak 2020 Saat 08:31 am