Pinguekula-göz beyazında sarı leke nedir? Nasıl tedavi edilir?

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

Pinguekula-göz beyazında sarı leke nedir?

Pterijium-gözde et kadar olmasa da insanları rahatsız eden bir başka durum pinguekula olarak adlandırılan gözün beyazında burun tarafında sarı yağ birikmesidir. Bu ikisi ayrı rahatsızlıklardır. Pinguekula-göz beyazında sarı leke burun tarafında sarı yağ görünümlü kabarıklık yapar kornea üzerine yürümez. Estetik rahatsızlık dışında gözde yanma, batma, kızarıklık şikayetlerine neden olur.

Pinguekula-göz beyazında sarı leke tedavisi?

Pinguekula-göz beyazında sarı leke kişiyi estetik olarak  veya yanma, batma, kızarıklık gibi şikayetler yaparak rahatsız ediyorsa ameliyatla alınır. Kaşkaloğlu Göz Hastanesinde pinguekula ameliyatları yapılmaktadır.

Pinguekula Ameliyatı nasıl yapılır? 

Pinguekula ameliyatı için hastaneye yatmanıza gerek yoktur. Ameliyat 10-15 dakika sürer. Önce uyuşturmak için damlalar damlatıldığından ameliyat sırasında acı duyulmaz. Ameliyat sırasında sarı yağ birikintisi alınarak yerine sağlam doku kaydırılır ve doku yapıştırıcısıyla yapıştırılır. Ameliyattan sonra hemen hastaneden ayrılabilirsiniz. Ameliyat gecesi göz kapatılır ancak ağrı, sızı olmaz. İki taraflı olduğunda iki göz kapatılmaz. Bu ameliyatı yaptığımız hastalar sonuçlardan mutlu olmaktadırlar.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin