Monovizyon nedir?

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

40 yaşın üzerindeki hemen hemen herkes sonunda presbiyopi  Bu, yakın nesnelere net bir şekilde odaklanmayı zorlaştıran gözün normal yaşlanma sürecidir. Bir gazete veya menü okumak veya akıllı telefon ekranınızı görmeye çalışmak zorlu ve sinir bozucu bir görev haline gelir.

Yakın görmeyi düzeltmek için en basit yöntem okuma gözlükleridir. 40 lı yaşlarda yakın uzak gösteren kontakt lensler de kullanılabilirse de daha evvelden beri kontakt lens kullanmamış kişilerin buna alışmaları zordur. İnsanlar genellikle gözlük bağımlılıklarını azaltmak için hangi seçeneklerin olduğunu merak ederler. Bir seçenek monovizyon olarak adlandırılır (veya bazı cerrahlar bunu karma görme olarak adlandırır). Bu tür görme, kontakt lensler, LASIK gibi refraktif cerrahi veya göz içi lensler adı verilen yapay lens implantları ile elde edilebilir. Bazı firmalar bu yöntemi Presbyond olarak ta adlandırırlar.

Çoğu insanın baskın (dominant) bir gözü vardır (tek gözünüzü kapatmanız gerektiğinde görmeyi tercih edeceğiniz bir göz). Monovizyon ile, baskın gözünüzdeki görüş uzak görüş için düzeltilirken, diğer gözünüz yakın nesneleri görebilmeniz için kasıtlı olarak biraz yakın görüşlü bırakılır. Her iki göz hala birlikte çalışır ve her mesafeden net bir şekilde görmenizi sağlar. Bu bakış açısı karmaşık görünse de, birçok insan bu tekniğe iyi uyum sağladığını fark eder. Aslında, her iki gözü de açıkken, hangi gözün mesafeye, hangisinin yakına ayarlandığını bilemeyebilirler.

Kaşkaloğlu Göz Hastanesinde göz doktorları bu yöntemi uygun kişilere uygulamaktadırlar. Yakın görme bozukluğunuz varsa ve düzeltmek istiyorsanız en doğru bilgiyi bu yöntemi uygulayan bir göz doktorunda alabileceğinizi unutmayınız.

 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin