Lazer, hastanın konforunu arttırır.

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

Göz ameliyatlarında lazer teknolojisini Türkiye’ye getiren göz doktorlarından biri olan Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, lazer ameliyatlarında doğru hastayı seçmenin önemli olduğunu söyledi.

Göz bozukluğu hastalıklarının tedavisi için gözlük, kontakt lens ve lazer teknolojisi olarak 3 seçenek bulunduğunu belirten göz hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Kaşkaloğlu, gözlük ve kontakt lensin zamanla hastada sıkıntı yaratabildiğini, lazer tedavisinin hastanın konforunu arttırdığını söyledi.

TÜM ŞARTLAR UYGUNSA

1992 yılından bu yana lazer teknolojisini kullandıklarını ve getirdikleri teknolojinin dünyadaki ilk lazer cihazlarından birisi olduğunu anlatan Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu,”Şuan 3. nesil lazer cihazlarını kullanıyoruz. Kullandığımız bu cihazlar uzay teknolojisiyle gözü sabitliyor. Göz hareket etse dahi doğru yere lazer uygulaması yapıyor.” diye konuştu Hastaları lazer öncesinde detaylı olarak incelediklerini belirten Göz Doktoru Kaşkaloğlu şu bilgileri verdi: “Öncelikle lazer düşündüğümüz hastanın genel bir göz rahatsızlığının olup olmadığına bakıyoruz. Bu tetkiklerin ardından hastanın göz numaralarına bakıyoruz. Daha sonra korneanın çaplarını ve kalınlığını ölçüyoruz.

Bunların hepsi uygunsa ve hastanın numaraları tedavi edebileceğimiz boyutta ise hastaya lazer operasyonu için randevu veriyoruz. Günümüzde hipermetrop 4-5, miyop 8-10, astigmat 4-5 numaraya kadar ki göz bozukluklarını lazerle düzeltebiliyoruz. Tabi ki bunlar üst sınırlar. Bir hastanın 5 numara miyop aynı numaradaki hastaya “sana lazer olmaz” diyebiliyoruz. Bize başvuran hastaların yüzde 10-15i lazer için uygun olmuyor.” 1988’de excimer lazer ile göz bozukluklarının düzeltilmesi ile ilgili bilimsel çalışmaların başladığını kaydeden Kaşkaloğlu şöyle devam etti:”Excimer lazer cihazı 1992’de piyasaya çıktı. Parası olan tedavi için yurt dışına gitmek zorunda kalıyordu. Biz 1992’de Excimer Lazer cihazını aldık ve İzmir’de uygulamaya başladık. Şuanda 3. jenerasyon cihazlar çıktı. Günümüzde kullandığımız cihazlar, çok daha hassas. Bugün miyop, hipermetrop,astigmat hastalıklarında başarıyla uygulanıyor. Ancak lazerle tedavide doktorun tecrübesi çok önemli. Biz lazer işlemini 20 yılı aşkın süredir yaptığımız için bu konuda ciddi bir deneyimimiz oldu.”

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin