Lasik kimlere uygundur?

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

Lasik, excimer lazer ile kornea tabakasına yeniden şekil verilerek kırma kusuru dediğimiz göz bozukluklarının düzeltilmesi işlemidir. Tüm dünyada en çok uygulanan gözlük atma ameliyatıdır. Kırma kusuru dediğimiz göz kusurları miyopi, hipermetropi ve astigmattan oluşmaktadır. Lasik sayesinde bu bozukluklar düzeltilebilmektedir.

Kornea, gözün en önünde yer alan saydam tabakadır. Lasik ameliyatında kornea tabakasından flep dediğimiz ince bir zar kaldırılıp, bu zarın altına excimer lazer ile numara düzeltme işlemi yapılır. Excimer lazer ile halk arasında Kartal Gözü diye denilen Wavefront gibi kişiye özel düzeltmeler yapılabilmektedir.

Klasik lasik ameliyatında flep kaldırma işlemi mikrakeratom denilen içinde küçük bıçakların olduğu bir alet ile yapılmaktadır. Ancak lasik cerrahisinin günümüzde en gelişmiş şekli bıçaksız Lasik dediğimiz Intralase yada Femtosecond tekniğidir. Bu teknikte, flep mikrakeratom yani bıçak kullanmadan lazer ile oluşturulmaktadır. Intralase yöntemi ile lasik ameliyatı mükemmelleşmiştir. Çok daha güvenli bir hale gelmiştir.

Intralase lasik tekniğinde ameliyat 2 aşamadan oluşur.

1. Intralase yada Femtosecond lazer dediğimiz lazer ile flep denilen ince tabakanın oluşturulması,

2. Bu ince tabakanın yani flebin kaldırılarak excimer lazer ile numaranın düzeltilmesi işlemidir.

Bu 2 lazer işlemi 30-40 saniyede bitmekte, ancak gözün lazere hazırlanması ile birlikte hasta yaklaşık 10 dakikayı ameliyathanede geçirmektedir.

Lasik ameliyatı ağrısız bir ameliyattır. Uygulama gözün anestezik damlalar ile uyuşturulması ile yapılır.

Lasik sonrası; 3-4 saat sulanma batma ve hassasiyet olabilir. Operasyon günü hastanın dinlenmesini gözlerini mümkün olduğu kadar kapalı tutmalarını tavsiye ediyoruz. Ertesi gün normal hayata dönülür. Tüm günlük aktiviteler yapılabilir. Ancak 2 hafta denize girilmemesi ve bayanlarda 1 hafta makyaj yapmamalarını tavsiye ediyoruz. Bir kaç hafta agresif sporlardan kaçınmalarını öneririz.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin