Kuru tip Sarı nokta hastalığında yeni bir tedavi

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

Sarı nokta hastalığı’nın tıbbi adı Yaşa bağlı makula dejenerasyonudur. Anlaşılması kolay olsun diye bu yazıda hastalık sarı nokta hastalığı olarak anılacaktır.

Sarı nokta hastalığı nedir?

Sarı nokta hastalığı 65 yaş üstü yetişkinlerde önde gelen körlük nedenidir. İki tip Sarı nokta hastalığı vardır: Kuru tip ve Yaş tip. Hastaların yaklaşık %90’ında şimdiye kadar tedavisi olmayan kuru tip Sarı nokta hastalığı vardır.

Sarı nokta hastalığının belirtileri şunları içerir:

  • Düz çizgiler yerine dalgalı veya bozuk çizgiler görme.
  • Görüşünüzün merkezinde bulanık bir nokta (veya noktalar) görmek.
  • Görüşünüzde görünen boşluklar veya koyu noktalar (gözlüklerdeki leke gibi).
  • Işığa karşı daha duyarlı olmak.

Kuru tip Sarı nokta hastalığı:

Kuru tip Sarı nokta hastalığı, yaşlandıkça gözlerinizi etkileyebilen bir göz hastalığıdır. Kuru tip Sarı nokta hastalığında, retinanın orta kısmının (makula) altındaki doğal pigment (RPE) incelir ve sarı noktalar belirir. Sarı noktalara drusen denir. İnce pigment ve drusen birleşimi kuru tip Sarı nokta hastalığı olarak adlandırılır.  OCT tetkikiyle drusenler görülebilir. Kuru tip Sarı nokta hastalığı, Sarı nokta hastalığının en yaygın şeklidir, vakaların %85 ila %90’ına neden olur, yavaş gelişir ve sonunda merkezi görme kaybına yol açabilir. Lutein (10mg), zeaksantin (2mg) ve mezo-zeaksantin (10mg) içeren oral karotenoid takviyeleri almak, maküler pigment seviyelerini artırarak kuru tip Sarı nokta hastalığının ilerlemesini yavaşlatabilir. Kuru tip Sarı nokta hastalığı için yakın zamana kadar besin takviyeleri dışında bir alternatif yoktu. Günümüzde Valeda sistemi bir alternatif sunmaktadır.

 

Valeda™ sistemi nedir?

Valeda™ Işık İletim Sistemi (LDS), LumiThera tarafından geliştirilmiştir. Sistem, fotobiyomodülasyon (PBM) kullanan kuru tip Sarı nokta hastalığı için onaylanmış ilk tedavidir. PBM uzun süredir  ve kas onarımı da dahil olmak üzere bir dizi farklı hastalıklar için kullanılmaktadır. PMB, hücreleri uyarmak için ışık kullanır. Bu, hücrelerin içindeki enerji üretimini uyararak işlevlerini geliştirir.

Valeda tedavisi kimlere uygundur?

Göz doktorunuz her hastayı Valeda’ya uygunluk açısından değerlendirecektir. Valeda tedavisi, görme bozukluğu olan kuru tip Sarı nokta hastalığı olan hastalarda kullanılır. Valeda’nın kuru tip Sarı nokta hastalığının ilerlemesini önlemek veya geciktirmek için hastalığın ilk aşamalarında kullanılmasıyla bazı umut verici sonuçlar alınmıştır.

Nasıl çalışır?

Fotobiyomodülasyon tedavisi veya daha önce bilindiği şekliyle soğuk lazer tedavisi, hücresel düzeyde gençleşmek için kırmızı, sarı ve yakın kızılötesi ışığın dalga boylarını kullanır. Tedavi olmaksızın Kuru tip Sarı nokta hastalığı yaşlandıkça ilerleyerek görme kaybına neden olabilir. Çalışmalar, Valeda fotobiyomodülasyon tedavisinin görsel sonuçları iyileştirebileceğini göstermiştir. Yaşlanan gözde hücreler hastalanarak fonksiyon kaybına ve hücre ölümüne neden olabilir. Valeda, göz hücrelerinin içindeki enerji üretimini uyararak çalışır ve onların rollerini yerine getirme yeteneklerini geliştirir. Sağlıklı hücreler iyi göz sağlığı için gereklidir.

Valeda tedavisi neleri içerir?

Tedavinizden önce gözlük ve kontakt lensleri çıkarmanız gerekecektir. Bu tedavi için herhangi bir özel göz damlasına ihtiyacınız olmayacaktır. Tedavi, göz doktoruna gözünüzü muayene ettirdiğiniz zamana benzer şekilde Valeda Işık Dağıtım Sisteminin önünde oturmayı içerir.

Ne sıklıkla Valeda tedavisi görmeniz gerekiyor?

Normalde bir dizi tedaviye ihtiyacınız olacaktır. Genellikle 3 hafta boyunca haftada 3 kez 1 tedavi göreceksiniz. Bir seansı kaçırırsanız, bunu 3-4 hafta içinde telafi edebilirsiniz.

Valeda tedavisinin riskleri veya yan etkileri nelerdir?

Valeda tedavisi, hücrelerin işlevlerini iyileştirmelerine yardımcı olmak için düşük seviyeli bir ışık terapisi olan bir fotobiyomodülasyon şeklidir. Bu fotobiyomodülasyon tekniği, diğer hastalıklar ve durumlar için kullanılmıştır. Klinik araştırmalar bunun güvenli bir prosedür olduğunu göstermiştir. Her tıbbi tedavide olabileceği gibi yanıt vermeyebilecek veya bunun etkili olmayabileceği bazı hastalar olabilir.

 

Son Güncelleme 17 Nisan 2023 Saat 09:37 am