Kontakt lens muayenesi

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

Kontakt lens muayenesi için öncelikle rutin göz muayenesi kapsamında  otomatik refraktometri, keratometri tonometri, biyomikroskopi ve retina muayenesi yapılır. Göz numaraları tespit edilir. Bu muayene sonucunda gerekliyse gözlük ve/veya ilaç reçetesi alabilirsiniz.

Kontakt lens  muayenesi rutin göz muayenesine dahil değildir. Sağlık Bakanlığı kontakt lens için bir yıl geçerli ayrı bir reçete talep etmektedir. Eskiden beri kontakt lens kullanıyor olsanız bile bir yıl sonunda yeniden muayene yapılmalıdır çünkü uzun yıllar kontakt lens kullanımı birçok kişide korneada beslenme bozukluğu, göz kuruluğu ve korneada yeni damar oluşumları gibi rahatsızlıklara neden olabilir.

Kontakt lens muayenesi kapsamında gözyaşı tabakası kırılma zamanı, kornea topografisi (kornea çaplarını ölçer), pakimetri (kornea kalınlığını ölçer) ve speküler mikroskopi (kornea arkası hücre sayımı) tetkikleri yapılır.

Yeni bilgiler, Sağlık Bakanlığı kuralları ve hastanemiz kalite standartları kapsamında bu tetkikler yapılmadan kontakt lens reçetesi verilememektedir. Tetkikler için rutin muayene ücretinden ayrı olarak ücret alınmaktadır.

Son Güncelleme 23 Şubat 2020 Saat 10:32 am

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin