Kirpik Dibi İltihabı

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

Kirpik dibi iltihabı nedir? 

Tıbbi adı blefarit olan kirpiklerin ve köklerinin bulunduğu bölgede yer alan gözyaşının yağlı kısmını salgılayan meibomian bezlerinde etkilendiği inflamatuar, bazen de bakteri ve parazitlerin eşlik ettiği bir hastalık grubudur.

Kirpik dibi iltihabı neden olur?

Göz kapakları göz sağlıüının önemli bir parçasıdır ve kirpiklerin bulunduğu bölgedegözyaşının yağlı kısmını salgılayan bezlerin kanalları bulunur.Bazı insanlarda yapısal olarak bu kanallar tıkanmaya eğilimlidir. Bu yatkınlığı olan insanlarda bu bölgede bakterilerin ve parazitlerin yaşaması kolaylaşır ve sonuçta kirpik dibi iltihabı oluşur.

Kirpik dibi iltihabında Demodex’in rolü var mıdır?

Demodex bir parazittir ve kıl kökleri ile yağ bezlerinde yaşar. Evet Demodex kirpik dibi iltihabına katkıda bulunan önemli sebeplerden biridir. Dolayısı ile bu parazitlerin tedavisi kirpik dibi iltihabının geçirilebilmesi için gereklidir.

Kirpik dibi iltihabının tedavisinde son yenilikler nelerdir?

Kirpik dibi iltihabı ve neden olduğu kuru göz hastalığının  tedavisinde ışık terapisi IPL (intense pulsed light) ve LLLT (low-level light therapy) etkili ve güvenilir tedavi yöntemleridir.

Kuru göz tedavisinde yenilikler nelerdir? 

Kuru göz %80 oranında gözyaşı yapısının bozulduğu ve buharlaşmanın arttığı durumlarda oluşmaktadır. Bu duruma sebep olan ise göz  kapağındaki yağ salgılayan bezlerde(meibomian bezler) çalışma bozukluğu ve tıkanmalardır. Bu hastalıkta çeşitli ilaçlar ile tedavinin yanısıra IPL(intense pulsed light) ve LLLT (low-level light therapy) tedavisi sayesinde artık daha iyi sonuçlar almak ve daha kalıcı çözümlere ulaşmak mümkündür.

 

Op. Dr. Lale Geribeyoğlu

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin