Katarakt ve güncel tedavisi:

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

beyza tekin altınbay

 

Katarakt, göz bebeğimizin hemen arkasında yer alan merceğimizin şeffaflığını yitirmesi sonucu oluşan bir hastalıktır. Hastalar genellikle uzak görme bozukluğu şikayetiyle bizlere başvururlar. Katarakt hastalığının tek tedavisi cerrahi olarak fonksiyonunu yitirmiş olan merceğin, yapay bir göz içi mercek ile değiştirilmesidir. Kullanılan göz içi mercekler tasarım olarak 2 temel gruba ayrılabilir. Tek odaklı mercekler ve çok odaklı(trifokal, multifokal, akıllı lens) mercekler.

Tek odaklı merceği tercih edecek olursak uzak görme için gözlük ihtiyacı olmazken, yakın okuma mesafesi için gözlük gerekecektir.

Multifokal merceği tercih edersek uzak-ara ve yakın mesafe için gözlüğe ihtiyaç doğmayacaktır. Katarakt cerrahisi lokal anestezi altında 8-10 dakikalık bir işlem ve ameliyattan hemen sonra hastalarımız taburcu olabiliyorlar. Katarakt ameliyatında son yıllarda oldukça sık kullandığımız yeni bir teknoloji de Femtosaniye Lazer cihazları. Bu lazer  tedavisi ile ameliyat aşamalarımızın önemli bir kısmını  saniyeler içerisinde gerçekleştirebiliyoruz.

Son Güncelleme 10 Mart 2023 Saat 15:50 pm