Katarakt Ameliyatı Ömüre Ömür Katıyor

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Kurucusu Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, yapılan araştırmaların aynı sağlık durumunda katarakt rahatsızlığı bulunup ameliyat olanların, ameliyat olmayanlara göre daha uzun yaşadığını ortaya koyduğunu açıkladı.

Özellikle 65 yaşından sonra görülmeye başlanan kataraktın yaşam kalitesini olumsuz etkilediğini belirten Kaşkaloğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Aynı yaşta, benzer sağlık durumuna sahip 1.5 milyon hasta arasında yapılan araştırmaya göre katarakt ameliyatı olan hastaların ölüm oranının, ameliyat olmayanlara göre yüzde 30 daha düşük olduğu görülüyor. Bunun en önemli nedeni, hastanın ameliyat sonrası görmeye başlamasıyla yaşam kalitesinin artmasıdır.

Katarakt ameliyat olan kişilerde buna bağlı olarak ev kazalarının azalması, ilaçların eksiksiz ve daha doğru kullanılması, sokakta günlük aktivitelerin gerçekleştirilebilmesi ve sosyal ortamlara girilebilmesi gibi gelişmeler de yaşanıyor.

Kişiler, katarakt ameliyatı olduktan sonra daha aktif bir yaşam sürerek, tek başlarına kendi işlerini daha rahat görebiliyorlar.”

Kaşkaloğlu katarakt operasyonunda, gelişen femto saniye lazer teknolojisiyle birlikte başarı ve memnuniyet oranın artığına da dikkat çekti.

Son Güncelleme 14 Ocak 2020 Saat 08:31 am

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin