Katarakt ameliyatı ile daha kaliteli uyku

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

Kataraktlı kişilerde uyku sorunları oldukça sık rastlanan bir durumdur. Katarakt ameliyatı uyku kalitesini artırmaktadır. İngiltere’nin Oxford şehrinde bir göz hastanesinde katarakt ameliyatı olan 1000 hasta üzerinde yapılan araştırmada katarakt hastalarının yarısının uyku sorunları olduğu bulundu. Katarakt, göz merceğinde bulanıklık yaparak göze ulaşan ışık miktarını azaltır ve uykuyu etkileyen biyoritmi bozar. Katarakt ameliyatı sonrası yapılan araştırmada hastalarda uyku kalitesi ve uykuya dalış zamanında önemli derecede artış saptandı. Aynı çalışmada  kataraktı ileri olanlarda, kadınlarda ve daha yaşlılarda uyku bozukluğunun daha ileri derecede olduğu bulundu. Ameliyat sırasında kullanılan göz içi mercek seçiminin uyku kalitesine etkili olmadığı da belirlendi.

Daha evvel yapılan çalışmalarda katarakt ameliyatının yaşam kalitesini artırdığı, yaşam süresini uzattığı, depresyon ve kazaları azalttığı ortaya konulmuştu. Bu çalışmada ise katarakt ameliyatının sadece görmeyi ve yaşam kalitesini artırmakla kalmayıp uyku kalitesini de artırdığı bilimsel olarak yayınlandı.

Katarakt ameliyatı ne zaman yapılmalı hastalar tarafında çok sorulan bir sorudur. Günümüzde katarakt ameliyatında alınan çok iyi sonuçlar nedeniyle  eskiden olduğu gibi kataraktın ilerlemesi beklenilmemelidir. Katarakt  kişinin görmesini olumsuz etkileyerek yaşam kalitesini düşürdüğünde ameliyat yapılmalıdır.

Web sitemizde katarakt ameliyatıyla ilgili bilgileri okuyabileceğiniz gibi Youtube kanalımızda bu konuda doktorlarımızın hazırladığı çok sayıda videoyu izleyebilirsiniz. Ancak İnternet’ten edineceğiniz bilgiler hiçbir zaman bir göz doktorunun muayene sonunda size vereceği bilgilerin yerini tutmaz.