Katarakt Ameliyatı Olan Uzun Yaşıyor

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

KAŞKALOĞLU Göz Hastanesi Kurucusu Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, katarakt ameliyatlarının dünyada en çok yapılan göz operasyonu olduğunu söyledi. Prof. Dr. Kaşkaloğlu, yapılan araştırmalara göre katarakt ameliyatı olan hastaların, ameliyat olmayanlara kıyasla daha uzun yaşadıklarını vurguladı. Özellikle 65 yaşından sonra görülmeye başlanan kataraktın yaşam kalitesini etkilendiğini belirten Mahmut Kaşkaloğlu, sözlerini sürdürdü:

‘Yaşam kalitesi artıyor’

“Aynı yaşta, benzer sağlık durumuna sahip hastalar arasında yapılan istatistiğe göre, katarakt ameliyatı olan hastaların ölüm oranının, ameliyat olmayanlara göre yüzde 30 daha düşük olduğu görülüyor. Bunun en önemli nedeni, hastanın ameliyat sonrası görmeye başlamasıyla yaşam kalitesinin artmasıdır.

Katarakt ameliyat olan kişilerde bunu bağlı olarak ev kazalarının azalması, ilaçların eksiksiz ve daha doğru kullanılması, sokaktaki günlük aktivitelerin gerçekleştirilebilmesi ve sosyal ortamlara girilebilmesi gibi gelişmeler de yaşanıyor.” Katarakt operasyonunda, gelişen femto saniye lazer teknolojisiyle birlikte başarı ve memnuniyet oranının arttığına dikkat çeken Kaşkaloğlu, “Artık insanlar bu nedenle, daha rahat operasyon kararı alıyor. Yaşam kalitesi artırılıyor” dedi.

Son Güncelleme 14 Şubat 2022 Saat 18:16 pm