Gözünüzde kaşıntı şikayeti var mı? Nedenleri..

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

Hemen herkesin gözünde zaman zaman kaşıntı şikayeti olur. Gözde kaşıntı şikayetinin birçok nedeni olabilir, bu şikayet çok defa göz kapaklarının kenarlarında kaşıntı ve kızarık gözle birliktedir. Bu şikayetin tıbbi adı oküler pruritus’tur

Kaşıntı şikayetinin en sık nedeni alerjidir. Alerjenler polen, toz veya evde kedi köpek gibi hayvanlardır. Gözünüzü ovuşturmak kaşıntı şikayetine iyi gelmez hatta daha da artırabilir. Alerjiye bağlı kaşıntı şikayeti mevsimsel veya devamlı olabilir.

Mevsimsel alerji şikayetleri  daha sıklıkla ilkbahar ve sonbaharda görülür ve bitkisel nedenlere bağlıdır. Yıl boyu olan kaşıntı şikayetleriyse küf veya toza bağlıdır. Bazılarında bu şikayet kullanılan göz damlalarına, makyaj malzemelerine veya kozmetiklere bağlıdır.

Gözde kaşıntı şikayetinin tek nedeni alerji değildir, eğer kaşıntıyla birlikte gözünüzde yanma şikayeti de varsa kuru göz sendromu veya MGD denilen rahatsızlık olabilir.  Eğer aynı zamanda kirpik dipleri kızarık ve ödemliyse blepharit denilen göz kapağının kronik rahatsızlığı olabilir. Kontakt lensleriniz de de kaşıntıya neden olabilir.

Bu tür şikayetleriniz varsa göz doktoruna başvurunuz. Tedavide antialerjik göz damlaları, suni gözyaşı damlaları gerekirse antibiyotikli göz damlaları kullanılır. Unutmayınız uzun süre göz kaşımak şikayetinizi geçirmez hatta artmasına veya başka rahatsızlıklara neden olabilir.

 

 

 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin