Gözün beyazında kanama ( Subkonjunktival hemoraji)

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

Subkonjonktival kanama, gözünüzün beyazında bayrak kırmızısı kan lekesinin görünmesidir. Gözün konjonktivası sklera  yani gözün beyazını örten soğan zarından ince, çok sayıda ince damar ihtiva eden bir zardır. Bu ince damarlarda kırılma olursa konjonktiva ve sklera arasına kan sızar. Bu kanama, gözünüzün beyazında gördüğünüz parlak kırmızı kanamadır. Bu kan lekeleri korkutucu görünebilir. Ancak subkonjonktival kanama genellikle zararsızdır ve sıklıkla kendi kendine iyileşir.

Subkonjonktival kanama belirtileri nelerdir?

Genellikle subkonjonktival kanamanın tek belirtisi gözünüzdeki kırmızı noktadır. Aslında, aynaya bakıncaya kadar  siz de olduğunu anlamayabilirsiniz. Nadiren, gözde çok hafif bir tahriş yaşayabilirsiniz.

Subkonjonktival kanama nedenleri

Öksürme, hapşırma, ıkınma veya diğer benzer hareketler en yaygın olarak subkonjonktival kanamalara neden olur. Bunun nedeni, damarlarınızdaki kan basıncını kısaca yükseltmeleridir. Bu hızlı basınç artışı kılcal damarların kırılmasına neden olabilir.

Göz travması da subkonjonktival kanamaya neden olabilir. Gözlerinizi çok fazla ovuşturmak bile kılcal damarların kırılmasına neden olabilir.

Subkonjonktival kanamanın daha az yaygın nedenleri şunlardır: diyabet, yüksek tansiyon, kan sulandırıcılar,kanın pıhtılaşma bozuklukları

Tedavi

Bir subkonjonktival kanama tedavi olmaksızın kendi kendine iyileşmelidir. Kanamanın ne kadar büyük olduğuna bağlı olarak, bu birkaç gün veya birkaç hafta sürebilir. Gözünüz tahriş olmuşsa suni gözyaşı kullanabilirsiniz.

 

 

 

Son Güncelleme 1 Nisan 2023 Saat 09:57 am