Göz tutulumu şeker hastalığında tehlike

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

Göz doktoru Hülya Bolu, şeker hastalarında sıklıklar rastlanan ve ‘göz tutulumu‘ da denilen diyabetik retinopati rahatsızlığının, düzenli tedaviyle kontrol altına alınabileceğini söyledi.

Şeker hastalarında sıklıkla görülen diyabetik retinopatinin, görme kaybının en büyük nedenlerinden biri olduğunu belirtti.”Şeker hastalığına bağlı göz tutulumu” olarak da bilinen diyabetik retinopati, tedavi edilmediği durumlarda körlüğe neden olabiliyor.

Kaşkaloğlu Göz Hastanesi hekimlerinden Op. Dr. Hülya Bolu, düzenli kontrollerin yapılmasıyla rahatsızlığın kontrol altına alınarak seyrinin yavaşlatılabileceğini söyledi. Gözün arka kısmında kanamaya ve göz merkezinde oluşan ödeme bağlı olarak ilerleyen rahatsızlığın ileri yaşlarda sık görüldüğünü kaydeden Bolu, hastalığın gençlerde de ortaya çıkabildiğini belirtti. Bolu, özel tedavi yöntemleriyle hastalığın kontrol altına alınabileceğini vurguladı. “Altı ayda bir düzenli kontrol çok önemli. İlerlemiş durumlarda ise, gerektiğinde lazer tedavisi ve ödem için de göz enjeksiyonları tedavilerini uyguluyoruz.” diye konuştu.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin