Göz seğirmesi (seyirme) nedir? Göz seğirmesi tedavisi var mıdır?

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

Göz kapağında seğirme ( bazen de seyirme olarak ifade edilir)  uzun sürdüğünde oldukça can sıkıcı olabilir. Seğirme alt veya üst göz kapağının spazmı veya hafif hareketli olmasıdır. Birdenbire ortaya çıkar birkaç dakika, birkaç gün hatta daha da uzun sürebilir. Herkes seğirmeyi görüyormuş gibi hissetseniz de, genellikle seğirme  yüzünüze bakan biri tarafından görülemeyecek kadar hafiftir.

Göz kapağı seğirmesi zararsızdır görmenizi veya göz sağlığınızı etkilemez. Bununla birlikte bazen göz kapağı kaslarının, blefarospazm ve hemifasiyal spazm gibi bazı nörolojik problemler de seğirmeye benzer durum ortaya çıkabilir. Hastalar bu durumu basit göz seğirmesinden ayırt edebilirler. O zaman tedavi gerekebilir. Normalde göz seğirmesi için tedavi gerekmez.

Çoğumuz için, ortak göz kapağı seğirmesi kısa ve küçük bir sıkıntıdır. Ancak daha uzun sürdüğünde veya normalden daha sık meydana geldiğinde, ortadan kaldırmak için atabileceğiniz bazı adımlar vardır:

Biraz dinlen, biraz uyu:

Göz kapağı seğirmesi genellikle insanlara aşırı yorgun olduklarında olur. Biraz uyu.

Stresten uzak durun:

Stres altında olmak seğirmeye yol açabilir. Strese neden olan bir şeyi ortadan kaldıramazsanız, seğirmeden kurtulmak için stresi azaltan etkinlikler bulun.

Kafeini kes

Bir uyarıcı olarak, kafein göz kapağı spazmlarına neden olabilir. Kahvenizi, çayınızı veya kola  alımınızı sınırlamak, göz kapağı seğirmesini azaltmaya yardımcı olabilir.

Gözleri “nemlendir”

Bazı durumlarda, tahriş olmuş veya kuru gözlere sahip olmak göz kapağı spazmlarına yol açabilir. Suni göz yaşı damlaları bu durumlarda faydalıdır.

Uzun süren veya sizi çok rahatsız eden bir durum varsa göz doktoruna danışın.

23.11.2021

 

Son Güncelleme 23 Kasım 2021 Saat 11:53 am

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin