Göz Sağlığı ve vitaminler Op. Dr.Ömer Takeş

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

Göz sağlığı ve vitaminler

Vitaminlerin beden ve ruh sağlığı üzerinde etkisi olduğu gibi, göz sağlığı üzerinde de önemli etkileri bulunmaktadır. Vücudun ihtiyacı olan vitaminlerin yeterli miktarda alınması hem çocuklar hem de yetişkinler için ileride meydana gelebilecek bir takım göz hastalıklarına karşı koruyucu nitelik taşır.  Günümüzde tek düze beslenme, katı vejeteryan diyet, geçirilmiş obezite cerrahileri, beslenme bozukluğu ( anoreksia nervoza ) gibi durumlarda vitamin eksikliğine bağlı olarak görme kayıpları yaşanmaktadır.

Vitaminlerin göz sağlığı üzerine etkileri:

A vitamini; göz sağlığı için en önemli vitaminlerden biridir ve temel işlevi görme ve epitel dokularının sağlığının korunmasıdır. Kronik A vitamini yetmezliğinde gece körlüğü, konjonktival  kserozis (Bitot Lekeleri), kornea ülseri  ve keratomalazi  gibi bir takım göz hastalıkları görülür. Her yıl 500.000 çocukta vitamin A yetmezliğine bağlı körlük gelişmektedir.

          B vitamini;

Diyette B kompleks vitaminlerinin (özellikle Tiamin B1) eksikliklerinin optik nöropati ( göz sinir hasarı) gelişimine zemin hazırladığı bilinmektedir. Bu hastaların genellikle yaşlı olup protein ve B vitaminlerinden fakir diyetle beslendikleri bilinmektedir. Erken dönemde önlenebilir bir hastalık olması nedeniyle fark edilip yeterli besin takviyesi yapıldığı zaman görme kaybı önlenebilmektedir. Bir diğer önemli vitamin olan B2 vitamini eksikliğinde; gözlerde yanma ve ışığa karşı hassasiyet hatta katarakt oluşumu görülebilir.

          C vitamini;

Vücut ve göz sağlığı için en gerekli vitaminlerden olan C vitamini gözleri katarakt ve maküla dejenerasyonuna karşı korur. Özellikle diyabet hastalarının gözlerini korumak için C vitamini almalarını öneririz.

          D vitamini;

Son yıllarda bir çok klinik çalışmaya konu olan D vitamini özellikle myopi, göz tansiyonu, üveit ve yaşa bağlı maküla dejenerasyonu gibi görme kaybıyla ilerleyen hastalıklarda önemli koruyucu etkisi bulunmaktadır.   

Omega 3 ve Omega 6; göz sinirlerinin gelişiminde büyük önem taşır. Yapılan çalışmalar; Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerinin göz kuruluğunu azalttığını ortaya çıkarmıştır.

Vitaminler kadar önemli olan minerallerden çinko ve magnezyum ise görme yeteneğinin geliştirilmesi açısından son derece önemlidir.

Son Güncelleme 27 Ocak 2020 Saat 12:06 pm

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin