Göz kuruluğunda yeni nesil tedaviler: IPL ve LLLT

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

kaşkaloğlu göz hastanesi

Op.Dr. Lale Geribeyoğlu

Göz kuruluğu çağın hastalığı…Teknolojinin ilerlemesi , ekranlarla iç içe olan hayatımız , kapalı yapay ışıklı ortamlarda fazlaca zaman geçirmemizin de katkısı ile artık 7 den 70 e göz yorgunluğu, kuruluk, ağrılar peşimizi bırakmıyor. Neyse ki teknoloji sayesinde bu durumların tedavisinde de yenilikler mümkün olabiliyor.

 

Kuru göz nedir?

Kuru göz başlıca 2 ana nedenden oluşur, göz yaşının yetersiz yapımı ve göz yaşı kalitesinin bozulması ile çabuk buharlaşması. Her iki durumda da göz yüzeyinde oluşan inflamasyon sonucu hastaların yanma, batma, kaşınma, sulanma gibi şikayetleri meydana gelir. Görmenin bulanıklaşması, baş ağrısı sıklıkla görülen semptomlardır.

 

IPL nasıl fayda sağlayacak?

Artık bu hastalarımıza gönül rahatlığı ile önerip uygulayabileceğimiz sistemler var.

Birincisi IPL ya da Intense Pulsed Light(yoğun atımlı ışık); IPL çok kısa sürelerde çok yüksek ısı enerjisi oluşturarak gözyaşının yağlı tabakasını salgılayan bezlerde termoregülasyon ve nörostimulasyon ile tıkanmaları ortadan kaldırır ve gözyaşı kalitesinin artmasına yardımcı olur. Oldukça kısa süreli ağrı, acı hissi olmaksızın yapılır ve ilk uygulama ile etkisi başlayan bu tedaviyi hastalığın şiddetine göre birkaç seans planlamak mümkündür.

 

Maske tedavisi- Fotobiomodulasyon (LLLT-low level light therapy)

Bu teknolojinin 2. adımı maskeler; değişik dalga boylarında yoğun ışık uygulaması ile ışığın iyileştirici gücünden yararlanmak mümkündür. 1960 larda Macar bir bilim adamı rastlantısal olarak ışığın biyolojik gücü olduğunu fark etmiş ve sonrasında değişik birçok tedavide kullanılmaya başlanmıştır. Saç dökülmeleri, kronik ya da akut eklem ağrıları, yara iyileşmesi, depresyon, nörolojik hastalıklar gibi birçok alanda halen tedavi uygulamaları devam etmektedir. Dermatolojik alanda da oldukça sık kullanılan bir uygulamadır. Bizim için ise önemi sadece kuru göz tedavisinde değil blefarit, demodex, blefaroplasti sonrası, şalazyon ve oküler rozasea gibi hastalıklarda da fayda sağlayan güvenli bir tedavi yöntemi olmasıdır. 15 dk. süre ile göz çevresini ve alnı kaplayacak şekilde maske uygulanır, ağrı sızı oluşturmaz.

 

Hem IPL hem maske aynı zamanda ya da farklı seanslarda uygulanabilir. Uygulama sırasında ve sonrasında herhangidir rahatsızlık vermediği için hastalarımızın işine ya da özel planlarına devam etmeleri de mümkün olur.