Göz Hastalıkları Başarıyı Etkiliyor

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

Kaşkaloğlu Göz Hastanesi hekimlerinden Op. Dr. Kahraman, aileler tarafından zamanında farkedilmeyen göz hastalıklarının, çocukların okuldaki başarısını düşürdüğünü dile getirdi.

Kaşkaloğlu Göz Hastanesi hekimlerinden Op. Dr. Hanife Öztürk Kahraman, ailelere çocuklarının göz sağlığıyla ilgili uyarılarda bulundu. Göz hastalıklarından olan miyop, astigmat ve hipermetropun, aileler tarafından fark edilmediğinde çocukların okul başarısını düşürdüğünü söyleyen Kahraman, “Bu rahatsızlıklar, çocukların ders çalışırken motivasyonunu da olumsuz yönde etkiliyor.” dedi. “Çocuğum tembel, ders çalışmayı sevmiyor” gibi düşünen ebeveynlerin aklına, göz hastalıklarının gelmesi gerektiğini belirten göz hastalıkları uzmanı Op. Dr. Kahraman, ailelerin çocuklarına düzenli göz taraması yaptırmasının büyük önem taşıdığını vurguladı.

“Düzenli kontrol edilmesi şart”

Göz rahatsızlığı yaşayan çocukların, görüntüyü odaklamak için genelde başını yan tutarak veya gözlerini kısarak baktıklarını açıklayan Op. Dr. Hanife Öztürk Kahraman, bu gibi davranışların yanısıra çocukların baş ve göz ağrısı da hissedebilceklerine dikkat çekti. Okul öncesinde, 5-6 yaştan erken dönemde; bebek ve çocuklarda taramaların yapılmasının, hastalıkların erken tanı ve tedavisi açısından gerekli olduğunu dile getiren Kahraman, “özellikle çocuklar bile her yıl düzenli olarak göz muayenesinden geçirilmeli. Sağlıklı çocuklar bile her yıl düzenli olarak göz muayenesi olmalı. Göz sağlığı, okuldaki başarıyı doğrudan etkiliyor. Gözde bir rahatsızlık olup olmadığı konusunda aileler çok bilinçli hareket etmeli. Bu konuda öğretmenlerimize de büyük görevler düşüyor.”

 

Son Güncelleme 14 Ocak 2020 Saat 08:31 am

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin