Gece sürüş gözlükleri faydalı mıdır?

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

Gece sürüşü için internette arama yaparsanız farklı fiyatlarda özel gece görüş gözlükleriyle ilgili çok sayıda bağlantı bulabilirsiniz. Bu gözlüklerin çoğu renkli sarımsı bir renk tonuna sahiptir ve farlardan, sokak lambalarından ve neon tabelalarından parlamayı azaltmak için pazarlanmaktadır.

Ancak bu tür gözlüklerin gerçekten yararlı olup olmadığı tartışmalıdır. Çünkü gece görüş gözlüğü diye satılan renkli veya polarize gözlükler gece göze gelen ışığı azaltmak veya sınırlamak amacıyla yapıldığından gece görüşü daha iyi yapacağına daha kötü yapar.

Karartılmış veya polarize lensler gündüz sürüşünde veya balık tutma, kayak yapma veya bisiklete binme gibi açık hava etkinlikleri sırasında parlamayı engellemede yardımcı olabilir. Ancak gece sürüş sırasında gözlerin, yakındaki ve uzaktaki değişken, hızlı değişen ışıkla birlikte daha koyu olan doğal koşullara uyum sağlaması gerekir.

Geceleri araba kullanırken zorlanıyorsanız siz tavsiyeler:

  • Camlarınızın içini ve dışını temiz tutun.
  • Silecekleriniz iyi durumda olsun
  • Gözlük kullanıyorsanız temiz olsun
  • İç camlarda buğu varsa klimanızı açın

Geceleri görme sorunu, bazı insanlar için, katarakt, glokom veya kuru göz gibi durumlar ve hastalıklar gibi birçok olası nedeni olan bir sağlık sorunudur. Gece araba kullanma sorunu aldığınız tedbirlere rağmen sizi rahatsız ediyorsa göz doktoruna başvurun.

 

 

 

 

İzmir’de en iyi göz hastanesi ve en iyi göz doktorları hedefiyle yola çıkan Kaşkaloğlu Göz Hastanesine her türlü göz sorunlarınız için başvurabilirsiniz.

 

 

Son Güncelleme 14 Ocak 2020 Saat 08:59 am