Gece miyopisi nedir?

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

Gece miyopisi, gözlerin düşük ışık koşullarında miyop hale geldiği bir durumdur. Gece miyopisinde, göz bebekleri genişlediğinde belirginleşen bir kırma hatası söz konusudur. Özetle gece karanlıkta odaklanacak bir cisim olmadığında 0.50 civarında miyopinin ortaya çıkmasıdır. Araştırmalar, genç yetişkinlerin, özellikle de ergenlerin, gece miyopisine yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu göstermiştir. Gece miyopisi olan kişiler, gece araba kullanmayı zor bulabilirler.

Gece Miyopisinin Nedenleri:

Gece miyopisi, 18. yüzyılın başlarından beri incelenmektedir. Bilim insanları hala detayları çözerken, birçok kişi ana nedenin gözün uyumu ile ilgili olduğuna inanmaktadır. Uyum, gözün farklı odak noktalarına nasıl adapte olduğunu tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Örneğin, telefon ekranınıza odaklandığınızda ve ardından bir an için yukarı baktığınızda, gözde her mesafede odaklanmanıza izin vermek için birçok küçük değişiklik meydana gelir.

Bu değişikliklerden biri, yakına odaklanmak için göz bebeklerinin daralması ve uzağa odaklanmak için genişlemesidir. Son araştırmalar, gözlerin karanlığa yakına odaklanarak tepki verdiğini keşfetti. Burada sorun ortaya çıkıyor. Göz bebeklerinin bir diğer işlevi, ne kadar ışık girdiğini kontrol etmektir. Parlak koşullarda sadece gözlerin ihtiyaç duyduğu kadar ışık girmesine izin vermek için daralırlar. Alternatif olarak, karanlık koşullarda daha fazla ışık girmesine izin vermek için genişlerler. Bu işlev, karanlığa uyum olarak adlandırılır ve gece görmenizi sağlar. Bilim insanları, gözlerin karanlığa orta/yakın menzilde odaklanarak tepki verebileceğine inanıyorlar, bu da karanlıkta uzağa bakarken bulanık görme ile sonuçlanır. Gözler ayrıca karanlığa göz bebeğini genişleterek tepki verir, bu da bulanıklığı daha da artırır.

Gece Miyopisinin Belirtileri:

Gece miyopisi belirtileri, gece körlüğü ile deneyimlenenlere benzer. Bu belirtiler şunları içerir:

– Trafik ışıkları etrafında parlama veya hale görme

– Düşük ışık durumlarında odaklanmaya çalışırken rahatsızlık veya göz yorgunluğu

– Gece sürüşünde özellikle zorlanma

– Gece görüşünün belirgin şekilde bulanık olması

– Görsel netliği artırmak için sık sık gözlerini kısmak