Diode Lazerle Göz Yaşı Kanalı Tıkanıklığı Ameliyatı

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

Göz Yaşı Kanalı Tıkanıklığı Kimlerde Görülür?

Göz yaşı kanalı tıkanıklığ bir çok yaş grubunda görülmektedir. Yeni doğan bebeklerde dahi görülmekle birlikte görülme olasılığı kadın ve erkeklerde değişmemektedir.

Göz Yaşı Kanalı Tıkanıklığı Belirtileri

En belirgin belirtisi sürekli göz yaşarması, çapaklanma göz yaşı kesesinin bulunduğu bölgede şişlik ve bu şişliğe baskı yapıldığında göz yaşı kanalından irin ve iltihap çıkmasıdır.

Göz Yaşı Kanalı Tıkanıklığı Tedavisi

2-3 yaşa kadar yüz kemikleri gelişimini tamamlamadığı için milleme(probing) olarak bilinen işlemle tedavi edilmektedir. Fakat ilerleyen yaşlarda yüz kemikleri geliştiği ve sertleştiği için yeni bir kanal açılması gerekmektedir. Yeni kanal açılırken ise hasta genel anestezi ile uyutularak cildi kesilir ve burun kemiği kırılarak yeni kanal açılır. Ameliyat sonrası ise hastada saatlerce kanama sürmektedir. Fakat son çıkan lazer tedavisi sayesinde tüm bu sıkıntılar yaşanmadan tedavi olunması mümkündür.

Göz Yaşı Kanalı Tıkanıklığı Lazerle Tedavisi

Teknolojinin gelişmesi ile bu hastalığın da tedavisi daha kolaylaşmıştır. Diode Lazer ile hastaya genel anestesi verilemden, cilt kesilmeden, iz kalmadan, kanama olmadan, burun kemiği kırılmadan Diode Lazer ile göz yaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı yapılmaktadır. Ameliyat sırasında ve sonrasındaki sürecin daha rahat olması sebebiyle yaşlı hastalar dahi rahatlıkla ameliyat olabilmektedir.

Göz doktorlarımızdan Op. Dr. Mehruz Cevadzade Diode Lazerle göz yaşı kanalı tıkanıklığı tedavisi için eğitimini yurtdışında tamamlamıştır. Bugüne kadar sayısız ameliyatla bu hastalığı tedavi etmiştir.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin