Demodex (Demodeks) kirpik dibi iltihabı ve kuru göz nedir?

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

selma-kaskaloglu

Demodex, mikroskobik boyutlarda olan ve insan cildinde ve kirpik köklerinde yaşayan bir tür parazitdir. İki ana türü vardır: Demodex folliculorum (kirpik köklerinde yaşayan) ve Demodex brevis (yağ bezlerinde yaşayan). Bu organizmalar genellikle kirpiklerin veya yüzün yağ bezlerinin çevresinde bulunur.

Demodex, normalde cildin yüzeyinde ve saç köklerinde bulunur ve birçok insanda herhangi bir belirtiye neden olmaz. Ancak bazı durumlarda, Demodex populasyonunun aşırı büyümesi veya bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu sorunlara neden olabilir. Gözlerin kirpik köklerinde Demodex varlığı, kirpik dibi iltihabına (blefarit) ve kuru göz sendromuna yol açabilir.

Demodex kirpik köklerine yerleştiğinde, bu organizmalar yağ bezlerini tüketir ve bu bezlerin işlevini bozar. Yağ bezlerinin düzgün çalışmaması, kirpiklerin dökülmesine, kirpik köklerinin iltihaplanmasına ve blefarite neden olabilir. Bu durum gözlerin tahriş olmasına, kızarmasına, kaşınmasına ve sulanmasına neden olabilir. Ayrıca, gözlerin yeterince nemli olmaması, kuru göz rahatsızlığına neden olabilir.

Demodex kaynaklı blefarit ve kuru göz rahatsızlığı tedavi edilebilir. Tedavi genellikle özel göz damlaları veya göz kapakları için temizleyici ürünlerle başlar ve doktorun önerdiği tedaviye göre değişebilir. Ayrıca, kişisel hijyenin iyi bir şekilde korunması da tedavi sürecinde önemlidir. Göz doktorunuzun önerilerine uymak, bu rahatsızlıkları kontrol altına almanıza yardımcı olabilir.