Bebeklerde gözyaşı kanal tıkanıklığı

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

Bebeklerde gözyaşı kanal tıkanıklığı, doğuştan gelen bir durum olup, gözyaşlarının buruna drenajını sağlayan kanalın (Nazolakrimal kanal) kısmen veya tamamen tıkanmasıyla karakterizedir. Bu durum, gözlerin normal şekilde drenajını engeller ve gözlerde sulanma, kızarıklık ve hatta enfeksiyon riskini artırabilir. Tıkanıklık çok defa tek taraflıdır. İşte bebeklerde gözyaşı kanal tıkanıklığının belirtileri ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi:

Belirtiler:

  1. Sürekli Göz Sulanması: Bebeğinizin gözleri sık sık sulanıyorsa ve bu durum uzun süre devam ediyorsa, gözyaşı kanal tıkanıklığının bir işareti olabilir.
  2. Gözlerde Kızarıklık: Gözyaşı kanalının tıkanması, gözlerde kızarıklığa neden olabilir, özellikle gözlerde biriken sıvılar enfekte olursa.
  3. Gözlerde Akıntı: Gözyaşı kanalının tıkanması, gözlerden akıntı gelmesine neden olabilir.
  4. Gözde İltihaplanma ve Enfeksiyon: Gözyaşı kanalının tıkanması, gözlerde biriken sıvıların bakteri üremesine yol açabilir, bu da gözlerin iltihaplanmasına neden olabilir. Enfekte gözler kırmızı, şiş ve hassas olabilir.
  5. Göz Kapaklarının Yapışması:*Bebeğinizin göz kapakları uykudan uyanınca sık sık yapışıksa, bu da gözyaşı kanalı tıkanıklığının bir belirtisi olabilir.

Tedavi: Gözyaşı kanalının tıkanıklığı çok yaygın bir durum olup birçok bebekte kendi kendine hiçbir şey yapılmadan açılır. Bebek göz doktoruna yukarıdaki şikâyetlerle geldiğinde sadece sulanma varsa masaj tavsiye edilir, sulanmayla birlikte akıntı(cerahat) varsa antibiyotikli damlalar ilave edilir.

Eğer durum çok ciddi değilse bebek bir yaşına kadar geçmesi beklenir. %95 bebek  bir yaşına gelmeden kanal kendi kendine  açılır ve belirtiler ortadan kalkar. Ancak bir yaşından sonra fazla beklememek gerekir çünkü kanalın geçtiği kemik yavaş yavaş sertleşir.  Bebek bir yaşını geçmiş ve kanal hala tıkalıysa gecikmeden gözyaşı kanalına sonda işlemi yapılmalıdır.

Sonda işlemi nasıl yapılır: Hafif bir anestezi altında çok ince özel bir gümüş tel göz tarafındaki gözyaşı deliğinden buruna doğru itilerek kanalın açılması sağlanır. Bu işlemi yapanın çok iyi bir el becerisi olması gerekirse de her zaman tel doğru yerden geçirilemeyebilir. Hastanemizde işlemin başarısını artırmak için daima bir kulak burun boğaz uzmanıyla işbirliği yapıyoruz. Göz doktorunun sonda telini doğru kanaldan geçirdiğini KBB uzmanı burun içini endoskopla teyit eder. Bu durumda başarı oranı bir seferde % 99 civarındadır. Gerekli olduğunda kanalın tekrar kapanmaması için geçici bir süre kanal içine özel bir silikon tüp takılabilir.

 

 

Son Güncelleme 20 Mart 2024 Saat 16:53 pm