Artık hastanelerin de sanat danışmanları var

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

Hastanesinin her yanını resimlerle süsleyerek, sanatın iyileştirici gücünü kullanan Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Kurucusu Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, İzmir’deki hastanelerde sanata olan ilginin arttığını söyledi. Kaşkaloğlu, “Resimle ilgilenen kişiler Kaşkaloğlu Hastanesi’ne geldiğinde burada bir faklılık olduğunu bize hemen söylüyorlar. Son zamanlarda resim sanatına ilgi arttı. Yeni hastanelerin çoğunda sanat danışmanları var. Asılacak resimler yerine göre özel olarak seçiliyor. Bir holdingin girişine asılacak resimle hastanenin duvarına asılacak resim aynı olmaz” dedi. Dünyanın dört bir yanında gelen hastaları iyileştiren Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Kurucusu Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, sanata olan merakını ve koleksiyonunu HT EGELİ’ye anlattı.

■ Sizi tanıyabilir miyiz? Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra göz alanında profesörlüğe kadar devam ettim. Uzun yıllar çalıştıktan sonra 2000 yılında Kaşkaloğlu Göz Hastanesi’ni açtık. Öncesinde eşim Selma hanım ile Alsancak’ta muayenemiz vardı. Hastanemiz İzmir’in ilk göz hastanesi.

RESIM ORJİNAL OLMALI ■ Sanata ilginiz ne zaman başladı? Benim ailemde ve eşimin ailesinde resim sanatı ile ilgili tanınmış isimler var. Eşim de çok ilgili. Hastanemizi kurduktan sonra resimlerle daha ilgili olup koleksiyon haline getirmeye başladık. Sanat bize yaşamımızı insan olduğumuzu hatırlatır. Gençliğimde de her gittiğim yerde müzeleri, sergileri gezerdim. Bildiğiniz gibi koleksiyon oluşturmak biraz da imkan meselesi. Ancak her zaman en pahalı eserleri almak gerekmiyor. Herkes kendi çapında koleksiyon yapıp sanata yönelebilir. İlk başta elimizde olan eserleri hastanemize asmıştık. Zamanla aldığımız eserleri asmaya devam ettik. Bir resim duvara asılacaksa orijinal olmasından yanayım. Yanlış anlaşılmasın maddi anlamda değil bu söylemim. Yani değeri ne olursa olsun orijinal olmalı. Bu uygun bir tablo da olabilir pahalı rakamlar da olabilir.

■ Ressam olmak yerine koleksiyoner olmanızın özel bir sebebi var mı? Ressam olmak için sadece resim yapabilmek yeterli değildir. Ressam ve sanatçı olmak için başka kriterler gereklidir. Ben bu konuda otorite değilim. Resim sanatı ile yoğrulmanız gere-kir. Resim yapan herkes ressam olamaz. Ben resim sanatın seviyorum, takdir ediyorum ve bu değerli eserlere bakmak beni tatmin ediyor.

YABANCILARI TOPLAMAK ZOR ■ Hangi isimlerin eserini topluyorsunuz? Türk ressamlar ile ilgileniyorum. Yabancı ressamların resimlerini Türkiye’de koleksiyon yapmak zor. Koleksiyonumda en çok Sali Turan eserlerini severim. Türkiye’nin önde gelen isimlerindendir. İzmirli Fahri Sümer, Nafi Çil gibi birçok sanatçının da eserleri var.

■ Koleksiyonunuzda ne tür eserler var? Ressamların dönemleri vardır. İlk resimleri ile son resimleri arasında farklar vardır. örneğin Picasso. Ben klasik resimden de çok hoşlanıyorum. Roma’dan 1980’lerden kalma tablo aldığım da oldu. Ahmet Oran, Güngör Taner gibi çağdaş ressamların eserleri var.

MEKANA UYGUN SEÇİMLER OLMALI ■ Hastanenizde toplam kaç eser var? Hastanede 100 civarı eser var. Muayenede ve evimizde eserler var. Toplamda 200’e yakın eserim var diyebilirim.

■ Koleksiyonunuzu oluşturan ressamların her sergisine gider misiniz? Elimden geldiği kadar takip ediyorum.

■ Yeni kuşakta var mı sizin gibi sanata ilgi duyan? Kızım Nazlı ve eşi pek ilgili değil. Benim gibi koleksiyon oluşturma ya da resim yap-maya fazla ilgileri yok. Ama hoşlarına gidiyor. ■ Hastaneye gelenlerin resimlere tepkisi ne oluyor? Resimle ilgilenen kişiler burada bir faklılık olduğunu hemen söylüyorlar. Son zamanlarda resim sanatına ilgi arttı. Yeni yapılan hastanelerin çoğunda sanat danışmanları var, galeri mantığıyla asılacak resimler yerine göre özel olarak seçiliyor. Bir holdingin girişine asılacak resimle hastanenin
duvarına asılacak resim aynı değildir. ■ Resim dışında ilgilendiğiniz bir sanat dalı var mı? Operaya ilgi duyuyorum. Yurt dışında vakit buldukça operalara giderim.

HEDİYE ETMEM ■ Resimlerinizden hediye eder misiniz? Çok az sayıda resim hediye ettim. Kolay kolay hediye etmem. Çünkü özel seçtim onları. ■ Türk sanatını nasıl buluyorsunuz? Güzel sanatlardan mezun olmuş dünya çapında ressamlarımız var. Çok sayıda genç ressamımız var sergilerini dünya çapında açan. Bunların ilerde daha da iyi yerlerde olacağına eminim.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin