Ameliyatsız Katarakt Tedavisi Var mıdır?

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

ameliyatsız katarakt tedavisi

Ameliyatsız katarakt tedavisi hakkında Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu bilgilendiriyor:

“Kataraktın ameliyatsız tedavisi yoktur ve katarakt temelde ameliyatla tedavi edilen bir rahatsızlıktır. Ancak her katarakt ameliyat gerektirmemektedir. Katarakt rahatsızlığı herkeste olabilir, kataraktın ameliyat edilmesi eğer kişide bir görme kaybına yol açıyorsa gerekmektedir. Rutin göz muayenesi esnasında doktorunuz size katarakt var diyebilir fakat katarakt gözün merceğinin kenarında olabilir ve kişinin görmesini etkilemeyebilir, bu durumda ameliyata gerek duyulmamaktadır. Katarakt ameliyatı ancak katarakt hastanın görmesini bozduğunda yapılır.

Katarakt ameliyatı kişinin yaşam koşullarına göre de değişiklik gösterebilir. Görüşü %60’lara düşen ancak evde oturan belli bir yaşın üzerinde, sık dışarı çıkmayan ya da araba kullanmayan ve şikayeti bulunmayan kişilerde ameliyat için bir süre daha beklenebilir ancak daha genç ve aktif çalışan, gece gündüz araba kullanan ve iş hayatında olan kişilerde bu görme bozukluğunun önüne geçmek için ameliyat yapılması gerekmektedir.

Sonuç olarak kataraktın ameliyatsız bir tedavisi yoktur ancak, her katarakt hemen ameliyat gerektiren bir durum değildir.”

 

Son Güncelleme 21 Nisan 2020 Saat 16:19 pm