Akıllı lens numarasının tespiti nasıl yapılır?

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

mahmut kaşkaloğlu göz doktoru izmir

Ülkemizde akıllı lens olarak da bilinen trifokal göz içi lensler günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılmakta olup ameliyattan önce akıllı numarasıtespiti çok önemlidir.

Trifokal lenslerin özelliği üç odaklı olmaları olup, bu sayede hastalar her mesafeyi gözlüksüz görebilmektedirler. Mercekler kısa süren bir ameliyatla katarakt alındıktan sonra göz içine yerleştirilirler. Tecrübeli ellerde bu ameliyatlar damlayla uyuşturularak 10 dakikadan kısa bir sürede yerleştirilirler.

Bu mercekler göz içine yerleştirildikleri için  gözlük gibi sonradan kolaylıkla numaralarını değiştirmek mümkün değildir. Önceden ölçümlerle mercek numarasını belirlemek gerekir. Numara tespiti biyometri adlı cihazlarla yapılır. Biyometriler optik veya ultrasonik olabilirler. Optik biyometrilerde daha hassas ölçüm yapılır. Hastanemizin kurulduğu 2000 yılından beri mercek ölçümleri Zeiss Optik Biyometri cihazlarıyla yapılmaktadır. Halen hastanemizde son sistem Zeiss IOLMaster 700 cihazı kullanılmaktadır. Katarakt çok ilerlediğinde optik biyometri yerine immersiyon ultrasonik biyometri tercih edilir.

Mercek numaraları kişiden kişiye çok değişir. Hastanemiz stoklarında geniş yelpazede stok bulundurulmakta, Alcon firmasının ürünleri tercih edilmektedir. Hastanın gözünde astigmat varsa özel mercek sipariş edilir. Piyasada çok değişik firmaların ürettiği mercekler mevcuttur. Biz hastanemiz kurulduğundan beri sadece en iyi bilinen marka ürünler kullanmaktayız. Ameliyatta kullanılan diğer ürünler tek kullanılmalıktır.

Akıllı lens (trifokal lens) herkes için uygun değildir. Ameliyatın başarısı öncelikle hastaya uygun merceğin seçiminden başlar.  Ameliyat için hastanede yatmanıza gerek yoktur. Hastanemizde bu ameliyatlar kısa sürede yapılmakta ve hastaların hastanemizde kalma süreleri 2-4 saat arasında değişmektedir. Önceden randevu alınmasa dahi çok defa istenildiği takdirde aynı gün içinde ameliyat gerçekleştirilebilir. Normalde iki göz arasında birkaç gün ara verilir. Daha uzun ara önerilmez.

Akıllı mercek ameliyatından sonra alışma süresinde hastalar ışıklar etrafında kamaşma hissedebilirlerse de kamaşma bir kaç ay içinde rahatsız etmeyecek seviyeye azalır.

Sonuçta her ne kadar teknoloji gelişmiş olsa da bu ameliyat bir doktor tarafında elleriyle yapılır. Kataraktınız varsa veya gözlük nedeniyle akıllı lens ( trifokal lens) önerildiyse öncelikle bu tür ameliyatlarda tecrübeli bir göz doktoruna başvurunuz ve önerilerini dikkate alınız.

10.06.2020

mahmut kaşkaloğlu göz doktoru izmir
izmir göz doktoru prof dr mahmut kaşkaloğlu