Sarı nokta hastalığı hakkında yeni video: Prof.Dr.Tansu Erakgün

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

İzmir Kaşkaloğlu Göz Doktoru Retina Uzmanı Prof.Dr.Tansu Erakgün: Sarı nokta hastalığı  tıbbi adıyla makula dejeneresansı hakkında güncel genel bilgiler içeren bir video:

SARI NOKTA HASTALIĞI

Sarı nokta hastalığı bugün için dünyada körlük sebepleri arasında ilk üç sırada yer almaktadır. Tipik olarak 50-55 yaşından sonra ortaya çıkar. İleri yaş nüfus arttıkça görülme sıklığı da giderek artmaktadır.

Sarı nokta hastalığının iki tipi vardır: Kuru tip ve kanamalı tip.

Kuru tip sarı nokta hastalığı, tüm sarı nokta hastalıklarının %90’ını oluşturur. Ancak kanamalı tip sarı nokta hastalığı %10 oranında görülse de görme kayıplarının %90’ı kanamadan ötürü olmaktadır. Kuru tip sarı nokta hastalığı ileride kanamalı tipe dönüşebilir.

Sarı nokta hastalığının sebepleri ayrıntılı olarak bilinmemekle birlikte genetik faktörler en önemli sebeptir. Bunun dışında hipertansiyon, yüksek kolesterol, sigara kullanımı gibi çevresel faktörler de etkilidir.

Kuru tip sarı nokta hastalığında görme azalması olur ancak hasta, merkezi görmesini tamamen kaybetmez.

Kanamalı tipte ise görme kaybı daha vahimdir. Hasta görme merkezi görmesini büyük oranda yitirir. Kişilerin yüz hatlarını seçemez, okuma kabiliyeti bozulur. Ancak bu hastalar tamamen kör olmaz. Çevresel görmeleri korunur.

Kuru tip sarı nokta hastalığının tedavisinde sadece koruyucu önlemler alınmaktadır. Sigarayı bırakmak, tansiyon ve kan yağlarının düzene girmesi, omega 3 tüketimi, özellikle balık, koyu yeşil ve koyu kırmızı sebze ve meyvelerin tüketilmesi önerilmektedir. Ayrıca bu hastalık için hazırlanmış vitamin ve mineral destekleri de önerilebilir.

Kanamalı tipte ise görme kısa bir süre içinde azalır. Bir an önce tedaviye başlamak gerekir.

Tedavide göz içine iğne uygulaması yapılmaktadır. Çok ince bir iğne ile gözün kenarından girilerek ilaç enjeksiyonu yapılır. Bu iğneyi her ay tekrarlamak gerekir. Amaç kanamayı kurutmaktır.