“Sağlık Turizminde Doğu ve Ortadoğu’ya da hizmet vermeliyiz”

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

Ege Özel Hastaneler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Kurucusu Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu:

“Doğu ve Ortadoğu’ya da hizmet vermeliyiz”

Sağlık turizminin son döneminde öneminin giderek arttığını söyleyen EGEHASDER Başkanı Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, turistlerin havaalanına indiği andan itibaren ülke hakkında çeşitli izlenimler edindiğini; konuyla ilgili bütüncül bir yaklaşımın ele alınması gerektiğini söyledi.

Sağlık turizmi için ülkemizi tercih eden konukların devamlılığı ve potansiyelinin artması için, her alanda kalitenin en üst seviyede tutulması gereğine dikkat çeken Mahmut Kaşkaloğlu, “Ameliyat başarısı tek başına yeterli değil. Sağlık turizminde hasta en iyi şekilde ağırlanmalı. Ülkemize özellikle Avrupa’dan çeşitli branşlarda tedavi olmak için gelen birçok hasta var. Biz de Kaşkaloğlu Göz Hastanesi olarak lazerle göz bozukluklarının düzeltilmesi konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu. Sağlık turizmi kapsamında, yıllardır Yunanistan, Almanya ve Danimarka başta olmak üzere; pek çok Avrupa ülkesinden hastayı sağlığına kavuşturduklarını dile getiren Kaşkaloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu konudaki deneyimimiz oldukça fazla. Avrupa’ya gayet güzel hizmet veriyoruz. Fakat hemen yanıbaşmuzda yer alan Doğu ve Ortadoğu’ya da hizmet verebilmeliyiz. Avrupa bizden sadece kozmetik alanda sağlık hizmeti alıyor. Çünkü kendi ülkelerinde sigorta sistemleri gayet güzel çalışıyor. Oysa Doğu ve Ortadoğu’da sistem iyi işlemediği için oradaki hastalara her konuda hizmet vere-biliriz.”

UÇAK SEFERLERİ DİREKT YAPILMALI

İzmir’in derli toplu şehir yapısı ve insanların misafirperverliği sayesinde sağlık turizmi için elverişli bir kent olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu şunları söyledi:
“Birçok ülkeye birkaç saatlik uçuş mesafesinde olan İzmir, sağlık turizmi açısından önemli bir şehir. önümüzdeki süreçte İzmir’in sağlık turizmindeki önemi giderek artacak. Sağlık turizmindeki iş hacmini arttırmak için uçak seferlerinin direkt olarak gerçekleşmesinin kente birçok fayda sağlayacağına inanıyorum. Turistler diğer büyük kentlerde yaşanan ulaşım zorlukları ya da konaklama sıkıntılarını şehrimizde yaşamıyor, İzmir’de güzel vakit geçirebiliyorlar. Özellikle gelişen lazerle tedavi teknolojisi sayesinde hastalarımız çok kısa sürede iyileşebiliyor. Bu durum onlara hem hem de keyifli bir tatil yaşamaları açısından büyük avantaj sağlıyor.” İzmir’de sağlık konusunda yapılması gereken çok şey olduğunu belirten Kaşkaloğlu, “EXPO 2020’nin temasının “Daha İyi Bir Dünya İçin Yeni Yollar / Herkes için Sağlık” olmasından son derece memnunuz. EXPO 2020 eğer İzmir’de gerçekleştirilirse. kentimizi adeta bir sağlık başkenti konumuna yükseltecektir” dedi.