Sağlık muhabirleri göz taramasından geçti

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

Sağlık Muhabirleri Derneği (SMD) İzmir Temsilciliği üyeleri, Kaşkaloğlu Göz Hastanesi‘nde göz taramasından geçti. Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu ile dernek temsilciliği tarafından yapılan ortak çalışmada İzmir’de farklı kurumlarda görev yapan sağlık muhabirlerine uzman hekimler tarafından çeşitli kontroller yapıldı.

Göz sağlığıyla ilgili kontrollerin özellikle küçük yaşlarda yapılması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, “Göz tembelliği hastalığını 2-3 yaşında yakalayabilirsek, hastalığı ilerlemeden tedavi etmiş oluruz. Anne, baba veya dedede göz tembelliği varsa çocuklarda da göz tembelliği olma şansı yüksektir. Çocuğun gözlerinde anormal bir durum olduğunda aileler çocuklarını göz doktoruna götürüyor. Ancak dıştan bakıldığında göz tembelliği anlaşılamayabiliyor” diye konuştu.

Gözünde bir anormallik izlenmeyen çocukların ilkokula başlamadan önce mutlaka göz muayenesinden geçirilmesi gerektiğini ifade eden Kaşkaloğlu, “Bebek veya çocuğa bakıldığında gözünde bir anormallik varsa mutlaka göz doktoruna başvurulmalı” dedi. Kaşkaloğlu, 35 yaşın üzerinde göz tansiyonu riskinin de arttığına dikkat çekerek, 35-40’lı yaşlarda göz muayenesi olunması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, göz tembelliği hastalığının genetik olduğunu ve belirti vermediğini hatırlatarak, “Anne, baba veya dede-de göz tembelliği varsa, çocuğunuzu en kısa sürede göz doktoruna götürün” uyarısında bulundu.

SMD İzmir Temsilcisi Erkan Doğan, sağlık muhabirlerinin göz taraması konusundaki katkılarından dolayı Prof.Dr. Mahmut Kaşkaloğlu’na teşekkür etti. Sağlık muhabirlerinin yoğun bir tempo ile çalıştıklarını, farkında olmadan bedenen ve ruhen yıprandıklarını belirten Doğan, üyelerinin sağlıklarını korumak için çalışmalar yaptıklarını ifade etti.