Retinitis Pigmentosa – Tavuk Karası – Gece Körlüğü

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

Retinitis pigmentosa-Tavuk karası-Gece Körlüğü nedir ?

Halk arasında “tavuk karası” veya “gece körlüğü” olarak da bilinen retinitis pigmentosa, nadir görülen, kalıtımsal bir hastalıktır. Gözün içini kaplayan “retina” adını verdiğimiz tabakada görme hücreleri bulunur. Bu görme hücrelerinden “rod” adı verilenler karanlıkta görmeyi veya gece görmeyi ve çevre görmeyi sağlar. Hastalık rod adı verilen bu hücrelerde bozulmayla karakterizedir. Erkeklerde kadınlardan daha fazla görülür.Retinitis Pigmentosa’nın belirtileri nelerdir ? Retinitis pigmentosa genellikle çocuklukta fark edilirse de herhangi bir yaşta da görülebilir. Gece özellikle az ışıkta cisimlere çarpma ve düşme ailenin dikkatini çekebilir. Çevre görme azalır. Aydınlıktan karanlığa geçişte, uyum zor olur. Retinitis Pigmentosa nasıl teşhis edilir ? Genellikle çocukluk çağlarında tanısı konulur. Hasta özellikle gece görme zorluğu şikayetiyle doktora gelir. Gözün içini kaplayan , retina tabakasının göz dibi muayenesiyle incelenmesinde tanı konulur. Tipik bir görünümü vardır. Bunun dışında ERG denilen özel bir test tanının kesinleştirilesinde kullanılabilir.

Retinis Pigmentosa da kalıtım neden önemlidir ?

Retinitis pigmentosanın çoğu tipi kalıtımla geçer. Eğer hastanın aile ağacı bilinirse hastanın ileride nasıl bir durumda olacağı konusunda tahmin yürütülebilir. Bu bilgi hastanın evlilik, çocuk sahibi olma ve meslek seçiminde yardımcı olabilir.

Retinis Pigmentosa’nın tedavisi var mıdır?

Günümüzde retinitis pigmentosanın henüz bilinen bir tedavisi yoktur. Ancak retinitis pigmentosayla birlikte görülebilen katarakt , glokom gibi hastalıkların teşhis ve tedavisi mümkündür. Her retinitis pigmentosalı hastada görme kaybı aynı derecede olmaz.  Hastaların bir kısmı erken yaşta görmelerini kaybederken , bir kısmı hayat boyunca kendilerini idare edecek kadar görmeyi koruyabilirler. Görme azlığı bulunan hastalara LVA denilen özel büyüteçli gözlükler verilebilir. Son yıllarda kök hücre nakli, biyonik göz gibi çalışmalar yapılmaktaysa da henüz tatmin edici bir tedavi yoktur.

 

 

Son Güncelleme 14 Şubat 2022 Saat 17:46 pm

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin