Lazer Ameliyatlar Kaliteyi Arttırıyor

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

Excimer lazer teknolojisini, Türkiye’de 20 yıldır başarıyla uygulayan Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, doğru hasta seçiminin büyük önem taşıdığını söyledi.
Göz ameliyatlarında lazer teknolojisini Türkiye’ye getiren göz doktorlarından biri olan Kankaloğlu Göz Hastanesi Kurucusu Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, lazer ameliyatlarında doğru hastayı seçmenin çok önemli olduğunu söyledi. Göz bozukluğu hastalıklarının tedavisi için gözlük, kontakt lens ve lazer teknolojisi olarak üç seçenek bulunduğunu belirten Kaşkaloğlu, gözlük ve kontakt lensin zamanla hastada sıkıntı yaratabildiğini, lazer tedavisinin hastanın konforunu arttırdığını söyledi.

Uzay teknolojisi 1992 yılından bu yana lazer teknolojisini kullandıklarını ve getirdikleri teknolojinin dünyadaki ilk lazer cihazlarından birisi olduğunu anlatan Prof. Dr. Kaşkaloğlu, “Şu an üçüncü nesil lazer cihazları kullanıyoruz. Bu cihazlar uzay teknolojisiyle gözü sabitliyor. Göz hareket etse dahi, doğru yere lazer uygulaması yapıyor” dedi. Hastaları lazer öncesinde detaylı olarak incelediklerini belirten Kaşkaloğlu şu bilgileri verdi: “öncelikle lazer düşündüğümüz hastanın genel ve bir göz rahatsızlığı olup olmadığına bakıyoruz. Tetkiklerin ardından hastanın göz numaralarına bakıyoruz. Daha sonra korneanın çaplarını ve kalınlığını ölçüyoruz.
Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Kurucusu Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, doğru hastayi seçmenin önemli olduğunu söyledi. Tedavi edebileceğimiz boyuttaysa lazer operasyonu için randevu veriyoruz. Hastaların yüzde 10-15’i lazer için uygun olmuyor” 1988’de excimer lazer ile göz bozukluklarının düzeltilmesi ile ilgili bilimsel çalışmaların başladığını kaydeden Kaşkaloğlu söyle devam etti: “Excimer lazer cihaza 1992’de piyasaya çıktı. Parası olan tedavi için yurt dışına gitmek zorunda kalıyordu. Biz 1992’de Excimer Lazer cihazını aldık ve İzmir’de uygulamaya başladık. Günümüzde kullandığınız cihazlar, çok daha hassas. Bugün için nıiyop, hipermetrop, as-tigmat hastalıklarında da başarıyla uygulanıyor. Ancak lazerle tedavide doktorun tecrübesi çok önemli.”

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin