Katarakt nedir ve belirtileri nelerdir? Göz doktoru cevaplıyor.

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

Göz doktoru Op. Dr. Hülya Bolukatarakt nedir, katarakt belirtileri nelerdir sorularını cevaplıyor.

Ameliyat dışında tedavisi mümkün olmayan katarakt, göz içinde ve görmemizi sağlayan yapılardan biri olan lensimizin yani merceğimizin giderek bu fonksiyonu kaybetmesidir. Göz kameraya benzeyen optik bir sistemdir. Dışarıdan gelen ışık ve görüntülerin gözün içinde bulunan görme merkezine ulaşması için içinden geçtiği tüm dokuların saydam,  şeffaf ve geçirgen olması gerekmektedir.

Normalde genç yaşlarda şeffaf olan ve içinden ışığın rahatça geçmesine izin veren lensimizin çeşitli nedenlerden dolayı giderek şeffaflığını kaybetmesi ve görüntülerin geçişine izin vermeyecek şekilde kalınlaşmasına, koyulaşmasına katarakt denir. Katarakt başladığı andan itibaren kişinin sosyal yaşantısını rahatsız edecek şekilde hem uzak hemde yakın görüşün giderek bozulmasına sebep olur. En önemli katarakt belirtisi görmede azalmadır ancak bu ilk bulgu olmayabilir. Hastaların görme seviyeleri henüz azalmaya başlamadan önce de katarakta özel bazı başka bulgularda olabilir.

Örneğin;

  • Hastaların ev ve iş ortamlarında görmeleri gayet iyi iken güneşli ve bol ışıklı ortamlarda görmelerin bozulması,
  • Işıklar etrafında haneler görme ve kamaşma, katarakt olan gözde çift görme,
  • Renklerin zor ve soluk olarak algılanması gözlük numaralarının çok sık değiştirilme ihtiyacı,
  • Çok belirgin bir başka bulgu da yakın okuma ve yakın işler için gözlük kullanmak zorunda olan hastaların ileri yaşlarda olmalarına rağmen birden bire gözlük ihtiyacının azalması ve hatta gözlüksüz yakını görmeye başlamaları katarakt geliştiğine dair çok tipik bir durumdur.

Bu durum 2. bahar olarak adlandırılmaktadır. Hem geçicidir hemde kataraktın ilerlemesiyle yakın görüşte kaybolacaktır.

Kataraktın en çok görülme sebebi ileri yaş olmakla beraber daha nadir olarak çocuklarda da görülmektedir. Yaş faktörü dışında başka pek çok nedenle katarakt meydana gelebilir. Kortizon gibi çeşitli ilaç kullanımı, diyabet gibi çeşitli sistemik hastalıklar, travma, göze şiddetli darbe gelmesi gibi durumlar da katarakt oluşumuna sebep olabilmektedir.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin