Katarakt ameliyatında hangi mercek kullanılmalı

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

Katarakt ameliyatında karar verirken öncelik ameliyatın doğru zamanda ve doğru ellerde yapılmasıdır. Hastalarımızın bu hususa dikkat etmeleri her şeyden önemlidir. zaten doğru doktoru bulduğunuzda o size uygun merceğin seçiminde yol gösterecektir. Son zamanlarda gözlemlediğimiz hastaların yukarıda üstünde durduğumuz konuya değil mercek markaları ve fiyatlar konusuna daha önem verdiğidir.

Diğer taraftan her katarakt denildiğinde ameliyat olunacak diye bir kural yoktur. Ameliyat kararı kataraktın kişinin görmesini ne kadar azalttığına, mesleğine, yaşına, genel sağlık durumuna bakılarak karar verilir. O zaman size önerimiz herhangi bir doktora gittiğinizde ve size katarakt dendiğinde önce araştırın, çevrenizdeki göz doktorları arasında hangisi katarakt ameliyatı konusunda tanınıyor ona gidin. Hastanelerin büyüklüğüne bakmayın, büyük hastanelerde çok sayıda doktor çalışmaktadır bunlardan hangisinin katarakt konusunda daha uzman olduğunu araştırın. Göz doktorluğu çok geniş bir konudur, her göz doktoru her konuda tam uzmandır diye bir kural yoktur.

Diyelim bir göz doktorunda karar verdiniz. Katarakt tanısı konuldu. Sonradan bir olumsuzluk olmaması için birçok testin yapılması gerekir, bunlardan kaçınmayın. Her şey tamamsa mercek seçimine sıra gelir. Temelde iki çeşit mercek vardır: monofokal (uzak odaklı) ve trifokal (üç odaklı, halk arasında akıllı mercek). Bunlar astigmatlı veya astigmatsız olabilir. Hangi merceğin kullanılacağına gözle ilgili birçok faktörün yanı sıra hastanın kişilik yapısı, mesleği gibi diğer hususlar da önem kazanır.

Sonuç: Ameliyatı doktor yapar. Ondan önemlisi yoktur.

Son Güncelleme 14 Ocak 2020 Saat 09:01 am