İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi | “Tanıtım Her Koşulda Devam Etmeli”

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

Ege Özel Hastaneler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, İzmir’in EXPO adaylığı için yapılan tanıtımların kente büyük faydası olduğunu, bu tanıtımların sürekli hale gelmesi ile kentin daha çok kazanacağını söylüyor “

Kaşkaloğlu, “EXPO sadece sağlığa değil, kent geneline de fayda sağlayacaktır. Ancak kazanılsın veya kazanılmasın, İzmir’in bu ivmeyi sürdürmesi gerektiğine inanıyorum. İzmir’i tanıtma çabamız her iki koşulda da sürmeli” diyor. Ege Özel Hastaneler Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçilen Kaşkaloğlu Göz Hastanesi kurucusu Prof Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, İzmir’in EXPO adaylığı için yapılan tanıtımların adaylığı kaybetmemiz halinde de aynı ivmeyle sürdürülmesi gerektiğini söyledi İzmir ve Türkiye’nin tıp alanında çok iyi durumda olduğunu anlatan Kaşkaloğlu, iyi bir tanıtım ve organizasyonla sağlık turizminde İzmir’in çok önemli mesafeler kat edeceğini ifade etti.

İki yıllığına Ege Özel Hastaneler Derneği Yönetim Kurulu Baskanlığına seçildiniz. Bize dernek çalışmaları hakkında bahseder misiniz?

Derneğimiz 6 yıl önce kuruldu. Üyelerimiz olan özel hastanelerin ortak sorun ve çıkarları konusunda çalışmalar yapıyoruz. İki yıllığına bu göreve seçildim. Bu dernek özel hastanelerin daha verimli çalışması; sorunların yöneticilere iletilmesi, üyelerimizin eksikliklerini gidermek amacıyla kuruldu. Derneğimizin İzmir, Manisa, Uşak, Denizli, Muğla illerinde 23 üyemiz var. Ülkemizde sağlık konusunda buyuk atılımlar yapıldı. Bu çalışmalar 8 yıl önce başladı. Çok sayıda da kanun ve yönetmelik değişikliği oluyor. Bu değişiklikler öncesinde bizim de önerilerimiz oluyor. Bazen bize uygulamada zor gelen değişiklikler oluyor. Bu konularda gerekli makamlara yaşadığımız zorlukları aktarıyoruz.

İSTANBUL ENGELİ

Sağlık turizminde İzmir’in avantaj ve dezavantajlarını anlatır mısınız?

İzmir iklimi güzel, insanları modern çok güzel bir şehir. Çok güzel ve kapsamlı dünya standardında hizmet veren kamu ve özel sağlık kuruluşlarımız var. İzmir, İstanbul gibi bir merkez değil. Yurtdışından gelmek için İstanbul’dan geçilmesi gerekiyor. Bu bizim için bir handikap. Havalimanının kapasitesi artırıldı ancak bu yeterli değil. Çünkü hedef kitleleriniz arasında sadece Avrupa değil, Ortadoğu ve Karadeniz ülkeleri var. Öte yandan İzmir’in kenti anlatan bir simgesi olmalı. İstanbul tarihiyle, boğazlarıyla dünyaca tanınan bir şehrimiz İzmir bu anlamda zayıf kalıyor. Şehrin eski bölgelerini gün yüzüne çıkartabiliriz. Başka bir yerde bulunmayan bir şeyin İzmir’e yapılması lazım. Bu konuda bir proje çalışması yapılabilir.

Bildiğim kadarıyla Karadeniz ülkeleri Oftalmoloji Derneği başkanımız. Karadeniz ülkeleri sağlık turizmi açısından bir potansiyel olabilir mi?

Gürcistan, Ukrayna, Rusya, Bulgaristan, Romanya, Moldova, Azerbaycan derneğimize üye ülkeler. Türkiye tıpta bu ülkelerin çok çok ilerisinde bulunuyor. Ancak bu ülkelerden sağlık turizmi kapsamında hasta çekebilmemiz için tanıtıma ihtiyacımız var. Bu tanıtımın çok iyi yapılması lazım.

Sağlık turizmi dışında olanlar, ‘Hem tedavi olsunlar hem de Efes Antik Şehri’ni gezsinler’ diyor. Hastaların böyle bir hedefi yok. Onların derdi tedavi olmak. Bize gelen hasta gözünden ameliyat oluyor. Hepsi Kordon’da dolaşıp yemek yemeyi tercih ediyor. Sağlık turizmi yurt dışından başlıyor. İnsanların size güvenip gelmeleri için, size güvenmeleri lazım. O ülkelerde temsilciliklerıniz olmalı. Temsilcilerimiz o kişilere bilgi verecek, onların İzmir’e sorunsuz transferini saklayacak. Havaliman’ındaki bir olumsuzluk dahi sağlık turizmine yansıyor.

ANLAŞMA YAPILMALI

Siz göz sağlığı turizminde Türkiye’ye öncülük yaptınız. Bu konudaki çalışmalarınızı anlatırmısınız?

Evet biz göz sağlığından Türkiye’de öncülük yaptık, Kaşkaloğlu Hastanesi’nde 20 yıldır lazerle göz hastalıklarını tedavi ediyoruz. Ayrıca yurt dışındaki hastalar Türkiye’de göz ameliyatlarının çok iyi şartlarda yapıldığını ve ülkelerine göre daha ekonomik olduğunu biliyor. Peki Karadeniz ülkeleri sağlık turizmi açısından bizim için iyi bir pazar olabilir mi? Evet olabilir. Ancak o ülkelerde yaşayan insanların ülkemize gelmeleri için imkanları yetersiz. Sağlık hizmeti sağlayıcı devlet veya sigorta şirketleriyle anlaşmalar yapılabiliriz. Böylece o ülkelerde yaşayan insanlar daha uygun koşullarda ülkemize gelerek sağlık hizmeti alabilirler.

Son olarak EXPO adaylığını konusundaki düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum.

EXPO kazanılsın veya kazanılmasın  İzmir’in bu ivmeyi sürdürmesi gerektiğine inanıyorum. Çünkü EXPO’da birçok aday ülke var. Biz seçilebiliriz de seçilmeyebiliriz de. Bizim İzmir’i tanıtma çabamız her iki koşulda da sürdürmemiz gerekiyor. EXPO’yu kazanırsak önemli bir gelişme olacağına inamyorum, Sağlık kampüsleri projeleri var, özel Serbest Sağlık Bölgeleri var. Bu organizasyon sadece sağlığa değil kent genelinde faydalar sağlayacaktır.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin