Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

gozyasi_kanal_tikanikligi_lazer_ile_kisa_surede_aciliyor_bGözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı lazerle  burun içinden iz bırakmadan yapılabiliyor.

Özet:Göz yaşı kanalı tıkanıklığında oluşan durum  tıbben dakriosistit olarak adlandırılır. Akut veya kronik olarak ortaya çıkar. Akut durumda gözyaşı kesesinin bulunduğu bölgede ağrı, şişlik, kızarıklık olur hatta bazen delinerek dışarı cerahat akar. Kronik dakriosistitte ise sulanma olur ve keseye basınca cerahat çıkar.

Erişkinlerde gözyaşı kanal tıkanıklığı belirtileri:

Akut durumda kese bölgesinde ağrı, kızarıklık ve şişlik vardır. Hemen antibiyotik tedavisine başlanır. İyileştiğinde artık kalıcı tıkanıklık vardır ve ameliyat gerekir.

Kronik gözyaşı kanal tıkanıklığı göz sulanması ve gözyaşı kesesi iltihabına neden olur. Göz sulanır, kese bölgesine basıldığında cerahat gelir.

Erişkinlerde gözyaşı kanal tıkanıklığı nasıl tedavi edilir:

Kronik gözyaşı kanalı tıkanıklığından sulanma ve baskıyla cerahat  vardır. Tek çare ameliyattır. Ameliyat lazerle   burun içinden yapılabilir. Dışarıda iz bırakmadığından burun içinden yapılan ameliyat mümkünse tercih edilir. Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve ortalama 30-40 dakika sürer. Ameliyattan sonra hastanede yatılmasına gerek yoktur. Hasta iyi hissettiğinde evine gidebilir. Ameliyat sonrasında yüzde şişlik olmaz, hastalar hemen normal hayatına dönebilir.

Her göz yaşarması gözyaşı kanal tıkanıklığına mı bağlıdır?

Hayır göz yaşarmasının farklı sebepleri vardır. Göz yaşarması yani göz sulanması iki sebepten olur ya kanal tıkalıdır ya da gözyaşı yapımı artmıştır. Gözyaşı yapımı gözü rahatsız eden birçok durumda artar ve göz sulanır. Ayrıca gözyaşı kanalının göze açıldığı yer de tıkanabilir.

 Göz yaşı normalde gözden hangi yollardan akar?

Göz yaşı göz kapaklarının burun köküne yakın kenarında bulunan iki küçük delikten göz yaşı kesesine akar. Göz yaşı keseleri hemen derinin altında ve burun köküne yakındır. Gözyaşı keselerinden göz kırpma hareketinin oluşturduğu pompalanma sayesinde gözyaşı buruna akar. Bu sebepten ağladığımızda burun akıntısı da olur çünkü ağlarken gözyaşı akar ve burunda sulanma hissi olur.