Gözde yanma ve batma

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

Gözde yanma ve batma

Gözde en sık görülen şikayetler arasında yanma ve batma pek çok hastalığın belirtisi olabilir. En sık kuru göz olarak gözükmektedir. Yanma batma ile beraber gözde yabancı cisim hissi, kaşıntı ve ara ara olan sulanma gibi ek şikayetler de vardır.  Yaşlanma, menapoz, tiroid ve romatizmal hastalıklar , bazı ilaç kullanımları kuru gözün nedenleri arasında yer alır. Tedavide öncelikle eksik olan göz yaşının sunni göz yaşı ile yerine konması önerilir. Yetersiz kalır ise bazı özel damlalar veya göz yaşı kanalına tıkaç koyma gibi tedaviler ilave edilebilir.

Yine sık görülen yanma batma sebeplerinden biri alerjik göz hastalıklarıdır. Burada belirgin kaşıntı ile beraber gözde kızarıklık ince sulu çapaklanma da vardır. Mevsim değişiklikleri veya hassas olduğunuz belirli bir etkenle karşılaştıktan sonra meydana gelebilir. Tedavide koruyucu önlemlerle beraber antihistaminik damlalar önerilir.

Yanma batma şikayetlerine yoğun çapaklanma gözde ağrı ve kızarıklık eşlik ediyorsa enfeksöz göz hastalıkları akla gelir. Çeşitli bakteri virüs ve diğer mikroorganizmalar gözde iltihaplanmaya neden olabilir. Bu durumda da etkene uygun antibiyotikli damlalar önerilir. Ayırıcı tanı için mutlaka ayrıntılı bir göz muayenesi önerilir.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin