Gözde Et Büyümesine Dikkat Edin

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

Halk arasında “gözde et büyümesi” olarak bilinen ve Yunanca “kanat” anlamına gelen Pterjium’un, geçici körlükle sonuçlandığını dile getiren Göz hastalıkları uzmanı Op. Dr. Hanife Öztürk Kahraman, güneşe direkt maruz kalan kişilerde bu hastalığın daha yaygın görüldüğünü söyledi.

Çalışılan toplu ortamın da bu hastalığın ortaya çıkmasında etkili olduğunu kaydeden Kahraman, ” Gözün beyaz kısmında ilerleyen et, ileri seviyelerde yüksek derece astigmata neden olur. Görme oranını çok düşürür ve göz bebeğine ilerlemesiyle birlikte görüş ciddi olarak azalabilir. Erken tanı, bu konuda oldukça önemlidir. ” dedi.

Pterjium’da iki tür ameliyatın söz konusu olduğunu anlatan İzmir göz doktoru Op. Dr. Hanife Öztürk Kahraman şu bilgileri verdi: ” Birinci tip, gözdeki etin komple alınıp dikişle kapatılması işlemlerini içerirken; diğeri aynı gözden ya da diğer gözden alınan doku ile yama yapılmasıdır. Bu ameliyatta, etin bulunduğu bölgeye uyacak şekilde parça alınıp, etin alındığı kısma özel doku yapıştırıcısıyla, doku yapıştırılır. Etin tekrar yürümesine engel olacak sağlam doku göze yerleştiği için etin yürümesi durdurulur.”

Hasta 1 günde taburcu

Doku nakli tedavisinde hastalığın tekrarlama oranının oldukça azaldığını vurgulayan göz hastalıkları uzmanı Op. Dr. Kahraman, bu ameliyatın yaklaşık 20-30 dakika sürdüğünü söyledi. Ameliyat sonrası hastanın taburcu edildiğini ve ameliyatlı gözün bir gün kapalı tutulduğunu dile getiren göz hastalıkları uzmanı Op.  Dr. Hanife Öztürk Kahraman, sonrasında periyodik kontrollerin haftalık olarak sürdürüldüğünü sözlerine ekledi.

Son Güncelleme 14 Ocak 2020 Saat 08:31 am

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin