Göz Tansiyonu Belirtileri

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

Göz tansiyonu erken bir belirti vermez sinsi bir hastalıktır . Hastalık zaman içinde çok yavaş oluştuğundan ve çevreden merkeze doğru bir kayıp olduğundan siz herhangi bir sorun farkedemezsiniz. Erken teşhis ile göz tansiyonunun ilerlemesi durdurulabilir. Göz tansiyonunu durdurabilmek için iyi ve bu konuda tecrübeli göz doktoruna göz muayenesi olmanız gerekmektedir.

Kronik açık açılı glokom adı verilen, en sık görülen göz tansiyonudur. Yaygın bir belirtisi bulunmamaktadır. Yakınlarında göz tansiyonu olan hastalar, gözlerinde yorgunluğa bağlı hafif bir ağrı, kanlanma gibi şikayetleri olduğunda hemen bunun glokom (göz tansiyonu) belirtisi olabileceğini düşünürler. Bu şüpheyi gidermek için hemen göz doktoruna muayene olmalıdırlar. Kaşkaloğlu Göz Hastanesinde göz tansiyonu tedavisi uzman göz doktorları tarafından başarı ile gerçekleştirilmektedir.

En sık rastlanan açık açılı glokom en az belirti veren glokom türüdür. Görmede belirgin azalma ve ağrı hissedilmediğinden bu glokom çok geç fark edilir.

Kapalı açılı göz tansiyonu belirtileri;

– sabahları baş ağrısı, geceleri ışık etrafında halkalar görme.

Göz tansiyonunun teşhisi düzenli olarak göz kontrolünden geçmeye bağlıdır. Düzenli olarak göz kontrolü yaptıran kişiler erken teşhis ile göz tansiyonunun ilerlemesini engelleyebilirler.

Göz tansiyonu aniden yükselirse belirtileri;

– Gözde ve göz arkasına yayılan şiddetli, delici bir ağrı, görme bulanıklığı, cisimlerin etrafında renkli haleler görme, bulantı ve kusma.

Hastalık herhangi bir belirti vermeksizin yıllar boyu ilerlemeye devam eder. Belirtiler başladığında ise çoğu kez geç kalınmış olur.