Görme Tembelliği

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

goz_hastanesi_gorme_tembelligiBir veya iki gözde görülen, görme azlığıdır. Çocuğun görmesi, 5-6 yaşına kadar yavaş yavaş gelişir. Bu yaşlara kadar gözde tembellik tehlikesi çoktur.

Görmenin gelişebilmesi için, çocuğunuz net ve güzel görebilmesi gereklidir. Şaşılık ve iki gözün farklı veya çok yüksek gözlük numarası olması, çocuğun bulanık görmesine sebep olur. Bulanık ve az görme, gözün gelişimini yavaşlatır.

Çocuk, ne kadar gördüğünü veya hangi gözüyle az gördüğünü, ifade edemez. Bu nedenle de, teşhis ve tedavide, geç kalınır. Göz tembelliği tedavisine ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi sonuç alınır.

Tedavinin amacı, çocuğun net ve güzel görmesini sağlamaktır. Bunun için uygun gözlük veya kontakt lens verilir. Bunlar, tembel gözde yeterli görme sağlayamazsa, kapama tedavisine geçilir.

Amaç, iyi gören gözün görmesini engelleyerek, az gören gözü güçlendirmektir. 2-6 saatlik kapama, genellikle yeterlidir.

Göz hekimi, aile, çocuk, ve öğretmen işbirliği, başarı için zorunludur.

Kapama sırasında, resim yapma, bilgisayarda oyun oynama, tembel gözü daha kuvetlendirir. 5 yaşına kadar, tembellik hızla düzelebilir. 5-7 yaş arası yavaşlar 8-12 yaş arası çok zorlaşır. Tembellik düzelse bile 12 yaşına kadar mutlaka takip edilmelidir. Şaşılık ve göz tembelliği gözlüklerle ve kapama ile önlenemiyorsa ameliyat gerekebilir.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin