Glokom Tedavisi

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

Göz tansiyonu hastalığının tedavisi 3 yolla yapılır.

1.  İlaçla yapılan medikal tedavi

2. Lazer tedavisi

3. Cerrahi tedavi

İlaçla tedavide amaç; gözde başıncı arttıran sıvının yapımını azaltmak veya çıkışını kolaylaştırmaktır. Damla şeklinde olan bu ilaçların hergün belirli aralıklarla düzenli olarak damlatılması gerekir. İlaç kesildiğinde göz içi basıncı tekrar yükseleceğinden tedavi ömür boyu uygulanır. Hastanın yaşına glokom tipine diğer vücut hastalıklarına bakılarak hangi ilaç kullanılacağına karar verilir. Öncelikle tek damla ile başlanır tedaviye, göz tansiyonu yeterince düşmez ise ilaç değişikliği veya ilaç ilavesi planlanabilir. Hedeflenen göz içi basıncını elde etmek için ilaç tedavisi yetersiz kalır ise lazer veya cerrahi tedaviye başvurulur.

Lazer ile tedavide amaç; göz içi basıncını azaltmaktır. göz yapısına göre farklı lazerler uygulanır. Dar açılı glokomda, lazerle yeni bir yol oluşturularak göz içinde rahat dolaşamayan sıvının çıkışı kolaylaştırılır. Bu yolla glokom krizi engellenmiş olur veya glokom krizi var ise tedavi edilir. Açık açılı glokomda ise sıvı çıkışının gerçekleştiği ince kanallar lazer ile genişletilerek göz içi basıncı düşürülür. Bu tedavinin etkinliği ortalama bir kaç yıldır. Bu nedenle düzenli olarak kontrollerin yapılması ve gerekirse diğer tedavilerin ilave edilmesi söz konusudur. İlaç ve lazer tedavisine rağmen göz içi basıncı yüksek seyrederse cerrahi tedaviye başvurulur.

Glokom ameliyatı ile göz sıvısının dışa akımı kolaylaştırılır. Göz içi basıncının değerine, glokomun tipine, daha önceden geçirilen cerrahilere, göz sinirindeki hasar durumuna göre ameliyat tekniği seçilir. Kontrolsüz seyreden göz içi basıncı yükseliğinde oluşan görme alanı daralması ve göz siniri hasarı geriye dönüşsüz olarak ve zaman içinde görmeyi kalıcı olarak azalmaktadır. Bu nedenle tedavi hangi yolla yapılırsa yapılsın hastanın belli aralıklarla muayene edilmesi ve göz tansiyonunun kontrolü sağlanması gerekmektedir.

Son Güncelleme 5 Şubat 2020 Saat 11:44 am