Astigmat Nedir?

Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Astigmat Hastalığı İlgili Bilgi Almak İçin 0 232 465 05 05 İle İletişime Geçin.

Astigmat Nedir?

Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu Yanıtlıyor. Astigmat Nedir?

Astigmat Nedir? Merak ediyorsanız videomuzu izleyebilirsiniz.

Astigmat Nedir?
Kornea gözün en önündeki saat camı gibi saydam tabakadır. Kornea yuvarlak yani bir pinpon topu gibi olduğunda astigmat yoktur. Kornea yuvarlak değilse yani bir yumurta gibi çapları eşit değilse astigmat vardır. kornea çapları eşit olmadığında kornea ışığı farklı kuvvette kırar ve retinada iki görüntü oluşmasına neden olurlar.

Astigmat şikayeti nasıl belli olur?
Birçok insanda küçük derecede astigmat vardır ve hiçbir şikayete sebep olmaz. Astigmat yüksekse kişiler bulanık veya gölgeli görürler. Görüntü keskin değildir. Astigmat olanlarda baş ağrısı, göz etrafında ağrı, baskı hissi ve okuma isteksizliği olabilir.  Miyop veya hipermetrop olanları %30-40ında astigmat vardır. Astigmat miyop ve hipermetropla birlikte veya tek başına olabilir.

Astigmat Tedavisi
Astigmat Tedavisi

Astigmat Kalıtımsal Faaliyetlere Bağlı mıdır?
Astigmat kalıtımsal nedenlerle olur dış faktörlere bağlı değildir. Ancak astigmat ameliyat, yaralanma gibi nedenlerle sonradan da olabilir. Küçük yaşta yüksek astigmat varsa Keratokonus riski vardır. Anne babaların bu konuda hassas olmaları ve yüksek miyop astigmatlı genç çocuklarını kornea topografisi imkanı olan bir doktora göstermeleri tavsiye edilir.

Her Astigmat Tedavi Gerektirir mi?
Astigmat
küçükse veya şikayet yoksa tedavi gerekmez. Astigmat probleminizin tedavi gerektirip gerektirmediği bir uzman göz doktoru tarafından muayene edildikten sonra hayatınızı ne kadar etkilediğine göre karar verilebilir.

Astigmat Tedavisi Nasıl Yapılır?
Astigmat gözlük, kontakt lens veya lazer (LASİK) ameliyatıyla düzeltilebilir.

Astigmat Ameliyatı nasıl yapılır?
Astigmat ameliyatı halk arasında göz çizdirme olarak bilinen LASİK veya LASEK yöntemleriyle yapılır. Her iki ameliyatta da excimer lazer kullanılır. Eğe hastanın göz yapısı uygunsa daha kısa sürede iyileştiği için ve ağrısız olduğundan LASİK tercih edilir. LASİK için uygun olmayanlara LASEK ameliyatı yapılır. Ayrıca no touch diye adlandırılan ameliyat da yapılabilir.

Astigmat Ameliyatı Sonrası Hasta Normal Hayata Ne Kadar Sürede Döner?
LASİK ameliyatı olanlar ertesi gün normal yaşantılarına dönerler ve çalışabilirler. LASEK ise iyileşme daha yavaş olduğundan 1 hafta istirahat gerekir.

Astigmat Ameliyatı Ne kadar Sürer?
LASİK veya LASEK ameliyatı süresi bir dakikanın  altındadır.

Astigmat Ameliyatı Sonrası Görme Ne Kadar Zaman Sonra Düzelir?
LASİK ameliyatında iyileşme çok hızlıdır birkaç saat içinde görme düzelir. LASEK de ise iyileşme 4-5 gün içinde olur.

Astigmat Ameliyatında Hangi Teknoloji Kullanılır?
LASİK ve LASEK ameliyatında excimer lazer kullanılır. Halk arasında kartal gözü adı verilen wavefront yöntemi en iyi sonucu verir.

Astigmat ameliyatını her göz doktoru yapabilir mi?
Yukarıda bahsedilen yöntemler konusunda tecrübe sahibi ve modern lazer cihazlarını kullanabilen göz doktorları bu ameliyatları yapabilir. Ancak ameliyat kararı verirken bu konuda araştırma yapmalı ve sonra ameliyatı olunacak yeri seçmelisiniz.

Astigmat tedavisi için LASİK ve LASEK yöntemleri dışında yöntem var mıdır?
Evet. Gözünüz lazer yöntemleri için uygun değilse ICL adı verilen ameliyat çok iyi sonuçlar verebilir. ICL ameliyatı Türkiye’de yaygın olmayıp az sayıda doktor tarafında yapılabilmektedir. Kaşkaloğlu Göz Hastanesi doktorları bu ameliyatları yapmaktadırlar.

Katarakt ve astigmat: Astigmat olupta aynı zamanda katarakt olanları astigmatlarını katarakt ameliyatı sırasında düzeltmek mümkündür. Katarakt ameliyatı sırasında astigmat iki şekilde düzeltilir. Birincisi torik mercek olarak adlandırılan astigmatlı göziçi mercek takmak ikincisi ise korneaya çizik yaparak astigmatı düzeltmektir.

Katarakt ameliyatından sonra astigmat: katarakt ameliyatı olduysanız ve ameliyattan sonra astigmat varda LASIk veya LASEK ameliyatıyla kolayca düzeltmek mümkündür. Bu işlem kişi hangi yaşta olursa olsun yapılabilir. Diğer bir yöntem ise ikinci bir ameliyatla astigmatlı mercek yerleştirmektir.

Kaşkaloğlu Göz Hastanesi uzman göz doktorlarından astigmat tedavisi ile ilgili bilgi ve randevu almak için bizi arayın. +90 (232) 465 05 05