Yakın Görme Bozukluğu – Yakın Gözlüğü – Presbiyopi

Kaşkaloğlu Göz Hastanesi: Uzak Yakın Görme şikayetiniz varsa bilgi İçin 0532 376 6498 veya  02324650505 ile İletişime Geçin.

yakin-gorme-bozukluguYakın Görme Bozukluğu
Gözü bozuk olmasa da insanların çoğu 40 yaş sonrası yakın görmede zorluk çeker ve gözlük kullanmaya başlar. Miyop olanlar ise yakını daha iyi gördüklerinden ya gözlüklerini çıkarıp okurlar ya da yakın için daha düşük numara gözlük almak zorunda kalırlar.  Lazerle gözlükten kurtulma ameliyatları yaygınlaştığından  yakın gözlüğü ameliyatına ilgi duyulmaktadır. Ayrıca multifokal trifokal ( yakın orta uzak) göziçi mercek ameliyatları da çok iyi sonuçlar vermektedir. Son yıllarda halk arasında akıllı lens olarak ta bilinen trifokal mercekler tercih edilmektedirler.

Yaşınız 40 üzerindeyse ve hem yakın hem uzak gözlüğü kullanmadan rahat göremiyorsanız mercek ameliyatı için başvurabilirsiniz. Halk arasında akıllı lens olarak ta bilinen trifokal mercek uygulamaları hastanemizde yapılmaktadır.

Uzak yakın gözlük kullanıyorum gözlükten kurtulabilir miyim?                           Evet. Yaşınıza ve göz numaralarına göre LASİK veya mercek ameliyatlarıyla yakın uzak gözlüğünden kurtulabilirsiniz.

Presbiyopi – Yakın Görme Bozukluğu Nedir?                                                 Presbiyopi veya yakın görme bozukluğu 40 yaşından sonra ortaya çıkan bir durumdur. Presbiyopi Yunanca yaşlanan göz anlamına gelir. Yaşla birlikte göz merceği uyum yapma yeteneğini yavaş yavaş kaybeder ve insanların çoğu belli bir yaştan sonra okumak veya yakın iş yapabilmek için gözlük kullanmak zorunda kalırlar.

Presbiyopi – Yakın Görme Bozukluğu herkeste görülür mü?
Yaşa bağlı bir durum olduğundan herkeste görülür.

Neden herkes yakın gözlüğü kullanmıyor? Bazıları ileri yaşa gelseler de ne yakın ne de uzak gözlük kullanmıyorlar neden?
Göz bozukluğu olmayan insanlar yani gözleri “sıfır” olanlar 40 yaşından sonra yavaş yavaş özellikle küçük yazıları okumada zorluk çekmeye başlarlar ve gözlük gereksinimi ortaya çıkar.  Her insan aynı yaşta, aynı derecede yaşlanmadığından kişiden kişiye farklılık ortaya çıkar. Hipermetrop olan kişiler daha erken yaşta okuma gözlüğüne ihtiyaç duyarlar. Miyop olanlarsa uzak için gözlük kullanırlar ve zaten yakını gördükleri için presbiyopi yaşına geldiklerinde gözlüklerini çıkarıp okurlar ancak onlarda presbiyopi olmadığı anlamına gelmez.

Bazı insanların göz numaraları doğuştan farklıdır. Bir gözleri “sıfır” diğer gözleri ise değişik derecelerde miyoptur. Buna doğuştan monovizyon adı verilir. Bir gözleri uzağı diğeriyse yakını daha iyi görür. Doğuştan bu durumda olduklarından her yaşta hiç gözlük kullanmadan hem yakını hem de uzağı görürler ve hiç rahatsızlık hissetmezler.

Bazı insanlar 40 yaşından sonra okuma gözlüğü kullanıyor ancak yaş ilerledikçe okuma gözlüğünün numarası artacağına azalıyor veya tamamen gözlüksüz okuyorlar neden?
Yaş ilerledikçe ortaya çıkan bir diğer durumsa katarakttır. Bazı kataraktlar kişide miyopiye neden olur ve okuma gözlüğü ihtiyacı ortadan kalkabilir. Ancak bu durumda uzak görüş bozulmuştur.

Presbiyopi – Yakın Görme Bozukluğu nasıl tedavi edilir?
En basit çözüm okuma gözlüğüdür.  Göz bozukluğu olanlar yani uzak için gözlük kullananlar ya iki gözlük ya da  yakın ve uzak gösteren multifokal gözlükler kullanırlar. Diğer bir çözüm ise özel presbiyopi kontakt lensleri kullanmaktır. Ancak yaş ilerledikçe kontakt lens kullanımı hem göz yaşına bağlı nedenlerle hem de yakın numarası ilerlediğinde yakını gösteren kontakt lenslerin uzak görmesini bozduğundan kullanım zorlaşır.

Presbiyopi – Yakın Görme Bozukluğu ameliyatla düzelir mi?
Son yıllarda birçok göz bozukluğu lazer ameliyatlarıyla düzeltilmektedir. Presbiyopi – Yakın Görme Bozukluğu için de birçok ameliyat önerilmektedir. Hangi ameliyatın yapılacağına ancak bu konuda tecrübeli ve bizzat ameliyatları yapan doktorların görüşleri alınarak karar verilebilir.

Presbiyopi – Yakın Görme Bozukluğu için hangi tür ameliyatlar yapılmaktadır?

Monovizyon ameliyatı: bilindiği bir gözü miyop olanlar yakın gözlüğü kullanmadan hayatlarını sürdürebilirler. Lasik ameliyatıyla Presbiyopi – Yakın Görme Bozukluğu olanların bir gözleri hafif miyop duruma getirildiğinde yakın gözlüğü ihtiyacı asgariye indirilebilir. Bu yöntem güvenli ve denenmiş yöntemdir.

Trifokal, Multifokal göziçi mercek: Özellikle yüksek hipermetrop olanlar trifokal,multifokal (akıllı lens) yani yakın uzak mercek ameliyatından çok fayda görürler.

Aşağıdaki yöntemler de presbiyopi tedavisinde kullanılabilir ancak Kaşkaloğlu Göz Hastanesinde tercih edilmemekte ve hastalarımıza önerilmemektedirler.

CK: Radyofrekans dalgalarıyla kornea modifiye edilerek yakın görme sağlanabilir. Bu yöntem şimdilik tavsiye edilmemektedir.

Presbylasik: LASIK ameliyatıyla kornea modifiye edilerek yakın görme sağlanabilir. Geri dönüşü olmayan bir teknik olduğundan herkes için uygun değildir.

Intracor: Femtosecond laser Technolas Femtech ile kornea tabakaları arasında uygulama yapılır. Sınırlı uygulamaları vardır, herkes için uygun değildir, tercih edilmez.

PresbyLens: Kornea tabakaları arasına lazerle açıklık yapılır ve çok ince bir halka yerleştirilir. Klinik çalışmaları yapılmaktadır. Henüz onay almamış bir tedavidir.

KAMRA INLAY: Femtolazer ile kornea tabakaları arasına çok ince bir yuvarlak KAMRA INLAY yerleştirilir. 45-65 yaş arasında uygulanır. Yeni bir metottur. Uygulama sonucunda günlük hayatta yakın gözlük ihtiyacı azalır. Ancak işi yakınla olan profesyonel kişiler için uygun değildir. Hastanemizde tercih edilen ve önerilen bir yöntem değildir.

Yakın gözlüğü kullanıyorum hangi tedavinin benim için uygun olacağına nasıl karar vereceğim?
Gazetelerde, televizyonda, internette bu konuyla ilgili birçok bilgi edinebilirsiniz. Ancak bunların hiçbiri uzman bir doktorla yapacağınız konsültasyonun yerini tutmaz. Eğer ameliyat olmayı düşünüyorsanız öncelikle bu ameliyatların yapıldığı bir göz hastanesine veya bu ameliyatları bizzat yapan ve konunun uzmanı bir göz doktoruna başvurunuz.

 

 

İzmir’de en iyi göz hastanesi, en iyi göz doktorları ve en iyi katarakt ameliyatı hedefiyle yola çıkan Kaşkaloğlu Göz Hastanesine her türlü göz sorunlarınız için başvurabilirsiniz.