Pterjium – gözde et , et yürümesi nedir? Pinguekula göz beyazında sarı leke nedir? Nasıl tedavi edilir?

Pterijium adı verilen rahatsızlık ülkemizde oldukça yaygındır. Halk arasında gözde et veya gözde et yürümesi, gözde et büyümesi olarak adlandırılır. Pterjium (Gözde et)  Kornea adı verilen gözün en ön saydam tabakası üzerine gözün beyazında genellikle burun tarafına et yürümesidir. Erkeklerde daha sık görülen Pterijium-gözde et yürümesi, açık havada çalışan ultraviyole ışığına maruz kalan insanlarda yaygındır. Ekvatora yayklaştıkça bu rahatsızlık artar. Ülkemizde %2-4 oranlarında görülür.  Pterjium başlangıçta burun tarafında kızarıklık ve kabarıklık olarak belirti verir, kızarıklık, yanma, batma şikayetleri yapar,daha sonra kornea üzerine yürüyerek görmeyi bozar hatta belli safhadan sonra tedavi edilse dahi astigmat ve leke yapacağından görmede bozukluk kalıcı olabilir. Pterijium-gözde et büyümesi rahatsızlığından korunmak için  çiftçi, denizci gibi açık havada çalışanların güneş gözlüğü kullanmaları gerekir.

Pterjium eğer ilerliyorsa ameliyat  yapılmalıdır. Pterijium sadece kozmetik bir sorun değildir.

pterijium-gozde-et1pterijium-gozde-et3

Pterijium-gözde et tedavisi?

Pterjium-gözde et sadece estetik bir sorun değildir bu nedenle tedavisi gerekir. Bazı insanlar tarafından  pterjium sadece kızarıklık olarak algılanmakta ve sorun yapmamaktadır. Erken dönemde sadece kızarıklık olmasına rağmen kornea üzerine yürüdüğünde yapıştığı yerde deformasyona ve lekeye neden olacağından sonradan tedavi edilse dahi sebep olduğu astigmat ve leke kişinin görmesini bozar. Erken dönemde kızarıklık ve yanma için kullanılan damlalar şikayetleri azaltır.

Pterjium-gözde et ameliyatı?

Pterjium ameliyatında otogreftli pterjium ameliyatı tercih edilmelidir. Dikiş kullanılmamalıdır. İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi uzman göz doktorları dikişsiz doku transfer tekniği kullanmaktadırlar. Ameliyat sadece damlayla uyuşturularak yapılmakta ve dikiş yerine özel doku yapıştırıcısı kullanıldığından iyileşme çabuk ve rahat olmaktadır. Bu teknikle yapılan ameliyatlarda elde edilen başarı ve memnuniyet çok yüksektir.

Pinguekula-göz beyazında sarı leke nedir?

Pterijium-gözde et kadar olmasa da insanları rahatsız eden bir başka durum pinguekula olarak adlandırılan gözün beyazında burun tarafında sarı yağ birikmesidir. Bu ikisi ayrı rahatsızlıklardır. Pinguekula-göz beyazında sarı leke burun tarafında sarı yağ görünümlü kabarıklık yapar kornea üzerine yürümez. Estetik rahatsızlık dışında gözde yanma şikayetlerine neden olur.

Pinguekula-göz beyazında sarı leke tedavisi?

Pinguekula-göz beyazında sarı leke genellikle tedavi edilecek derecede rahatsızlık yapmadığından yanma şikayetleri varsa suni göz yaşı damları verilir. İstenirse ameliyatla alınabilir. google aramaları: korneada beyaz leke, göz akında sararma, göz akında leke, göz akında beyaz leke, göz akını beyazlatmak, göz akının beyaz olmasıpterijium-gozde-et2