LASIK, LASEK, INTRALASE, WAVEFRONT (GÖZ ÇİZDİRME) Gözlükten kurtulma

İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi doktorlarının Intralase LASIK,  i-lasik, LASEK ve PRK ameliyatları hakkında bilgilendirme videolarını Youtube sayfamızda izleyebilirsiniz. Burayı tıklayınız.

Bilgi ve randevu almak için (0232) 465 05 05 numaralı telefondan bizi arayın. Lazer göz çizdirme ameliyatlarıyla ilgili genel bilgi  için  mesai saatlerinde 05323766498 nolu telefonu da arayabilirsiniz.
Lazerle göz ameliyatı denince akla eksimer lazerle yapılan LASİK ve LASEK, no touch PRK ameliyatı gelmelidir.  Halk arasında göz çizdirme, gözlük atma ameliyatı olarak tanımlanmaktadır. I-lasik, I-design, Wavefront, T-cat, A-cat  bu tekniklerin varyasyonlarıdır  ve yine halk arasında kartal gözü olarak bilinir. Lazerle yapılan göz  çizme ameliyatları fiyatları yapılan tekniğe göre değişmemektedir.

 

LASİK ve LASEK ameliyatının amacı nedir?
LASİK ve LASEK ameliyatıyla göz doktoru tarafından eksimer lazer kullanılarak korneanın ön bölümü yeniden şekillendirilerek miyop, hipermetrop ve astigmat düzeltilir.

LASIK ile LASEK no touch arasında ne fark vardır?
LASİK  sırasında korneanın ön bölümünden Intralase ile (bıçaksız lazer) ince bir tabaka kaldırılır ve alt tarafa eksimer lazer uygulanarak kornea istenen şekle getirilerek numara düzeltilir. LASEK’te ise daha ince bir tabaka kaldırılır bu nedenle iyileşme daha yavaş olur. No touch ta ince tabaka lazerle kaldırılır.

NO TOUCH nedir, yeni bir ameliyat mıdır?
No touch yakıştırma reklam amaçlı bir isimdir. Lazerle gözlükten kurtulma ameliyatı başladığı günlerden beri kullanılmaktadır. PRK veya LASEK ameliyatının bir uygulama şeklidir.

LASİK işlemi her iki göze aynı anda yapılabilir mi?
Evet, hastalarımızın hemen hepsine aynı seansta her iki göze yapılabilir.

LASİK olanlar ileride katarakt ameliyatı olabilirler mi?
LASİK olanlar gerektiğinde katarakt veya diğer göz ameliyatlarını olabilirler.

Göz doktorları LASİK ameliyatı oluyorlar mı?
Evet gözü bozuk olan ve gözleri uygun olan göz doktorlarından ve ailelerinden arzu edenler bu ameliyatları oluyorlar. Doktorlarımız annelerine, kardeşlerine eşlerine bu ameliyatları yapmışlardır. Ayrıca doktorların çoğunluğunun yaşı 40 üzerinde olduğundan yakın gözlüğü kullanan göz doktorları vardır.

LASİK nasıl yapılır?
LASİK  olacak hastalarımız göz doktoru tarafından göz muayenesi yapıldıktan sonra sonra Pentacam, Orbscan ve Allegro Topolyser-Analyzer tetkikleriyle ile değerlendirilir. Hastanın gözü halk arasında “kartal gözü” diye adlandırılan Wavefront veya diğer kişiselleştirilmiş tedaviler için uygunsa daha ileri tetkikler yapılır. LASİK için uygun bulunan hastalar işlemler hakkında bilgilendirilir ve randevu verilir. Randevu günü gelen hasta tekrar muayene edilirek laser odasına alınır. Saydam tabaka damlayla uyuşturulduktan sonra İntralase lazerle ince bir tabaka kaldırılır. Bu işlem sırasında gözde hafif bir bası hissi olur ama ağrı duyulmaz. Daha sonra hastanın kırmızı ışığa bakması söylenerek LASIK ameliyatı gerçekleştirilir. Cihazımızda gözün hareketlerini takip eden eye-tracker sistemi olduğundan hasta gözünü oynatması tedaviyi etkilemez. İşlem sonrasında hastaya o gece takması için koruyucu gözlük verilir. Hastalarımız ertesi günden itibaren günlük yaşantılarına dönebilirler.

LASEK nasıl yapılır?
LASİK için yapılan tüm işlemler aynıdır, ancak Intralase uygulanmaz. İyileşme ortalama bir haftadır.

Kartal Gözü (Wavefront) nedir?
Bazı gözlerde miyop, hipermetrop veya astigmatla birlikte “Aberasyon” adı verilen gözün optik düzensizlikleri mevcuttur. Aberasyonlar gece görüşü ve görme keskinliğinde azalmaya neden olabilir. Bu durumda miyop, hipermetrop veya astigmatla birlikte aberasyonları da düzeltmek gece görüşü ve görme keskinliğinde artışa neden olabilir. “Kartal gözü” olarak bilinen kişiye özel tedavi seçenekleri kliniğimizde Wavefront, F-cat, T-cat metotlarıyla uygulanmaktadır. Sizin için uygun olan yönteme doktorunuz karar verecektir.

Smile ameliyatı nedir?                                                                                             Miyop ve astigmat tedavisinde femto lazerle uygulanan  SMILE lazer yöntemi ile göz bozukluğunun düzeltilmesi için lazerle açılan kesilerden kornea içinden bir lentikül (parça) çıkarılır ve korneada düzleşme sağlanarak etki elde edilir. Lasik ve Lasek’e göre  nispeten yeni olan bu yöntemin en büyük dezavantajı ameliyattan sonra gözde herhangi bir numara kaldığında tekrar uygulama imkanı olmaması ve astigmatın hassas düzeltilmesi için gerekli olan göz takip sisteminin olmamasıdır.  Bu yöntem halen sadece miyop ve miyop astigmatlarda uygulanabilir. 

Kimlere LASİK yapılmaz?
Keratokonus, ince kornea, üveit, kontrolsüz glokom veya kontrolsüz diyabet olanlarla hamilelere yapılmaz. 18 yaş altında ve 65 yaş üstündekilere özel durumlar dışında yapılmaz. Bu konuda son sözü doktorunuz söyleyecektir.

LASİK, PRK, LASEK, No touch, Intralase (intralasik, ilasik, i-lasik) , Kartal gözü, Wavefront: Hangisi benim için uygundur?
Bunların hepsi lazerle göz ameliyatı yöntemleridir. Hangi yöntemin sizin için uygun olduğuna lazerle göz ameliyatı konusunda uzman olan doktorlar karar verebilirler. Alternatifler size sunulduktan sonra kararı doktorunuzla birlikte vermeniz sizin için en iyi sonucun alınmasında belirleyici olacaktır.

Lazer göz ameliyatı fiyatları nedir?
Lazer göz ameliyatları teknikleri farklı olabileceğinden internet sitesinde kesin fiyat vermek mümkün değildir. Ancak  Türkiye’de bu kadar önemli bir ameliyatın ücreti çok zaman iyi bir çift gözlükten ucuzdur.

Kontakt lens kullanıyorum ne yapmalıyım?
Kontakt lens kullananlara LASIK veya LASEK yapılabilir. Yumuşak lenslerde aynı gün çıkarmış olsanız bile topografi uygunsa ameliyat yapılabilir.

Gözüm lazer için uygun değilse ne yapmalıyım?
Göz bozukluğu çok yüksek olduğunda veya kornea tabakası ince olduğunda LASIK yapılamaz. Bu durumda alternatifler fakik iol veya saydam lens ektraksiyonudur. Fakik iol ameliyatında ICL, Artisan veya Artiflex göz içi mercekler kullanılır. Saydam lens ekstraksiyonu (CLE) ise katarakt ameliyatına benzer bir ameliyattır. Halk arasınca akıllı lens adı verilen trifokal mercekler kullanılır.

Ameliyat günü neler yapmalıyım?
LASİK günü, üzerinize rahat giysi giyerek size verilen randevu saatinde geliniz. LASIK işlemi ortalama 15 dakika sürmekle birlikte kliniğimizde 3-4 saat geçirmeniz gerekebilir.

LASİK işlemi ağrılı mıdır?
LASİK ve LASEK öncesinde göz damlayla  uyuşturulduğundan işlem ağrısız olmaktadır. Lazerden sonraki iki saat içinde gözde batma ve sulanma olabilmektedir.

LASEK işlemi ağrılı mıdır?
LASEK sırasında ağrı olmaz ancak sonrasında ağrı olabilir. Ağrıyı azaltmak için hastanemizde ağrı kesici damlalar verilmektedir

LASIK çabuk iyileşiyor ve ağrısız, neden LASEK olayım?
Birinci tercihimiz LASIK’tir ancak bazı kişilerin kornea tabakası ince olup LASIK için uygun değildir. Ayrıca LASIK olanların LASIK ameliyatı oldukları dikkatli göz doktoru muayenesiyle anlaşılır. LASEK te ise anlaşılması çok defa mümkün değildir. Ameliyat olduğunun anlaşılmasını istemeyenler LASEK tercih etmektedirler.

Görmem ne zaman netleşir?
Genellikle birçok aktivite 1-2 gün içinde rahatlıkla yapılabilir. Ancak tam netleşme 4-6 hafta, hatta bazı kişilerde daha da uzun sürebilir.

LASİK sonrasında göz damlası kullanmam gerekiyor mu?
LASİK sonrasında kortizonlu ve antibiyotikli damlalar ve suni gözyaşı  kısa süreli kullanılır.

LASİK sonrası gözüm kapatılacak mı?
LASİK  sonrasında size koruyucu gözlük veriyoruz. Gözlerinizi kapatmıyoruz.

LASİK’ten hemen sonra gözümün görünümü nasıl olacaktır?
LASİK  sonrası gözünüzün beyazında kızarıklık olabilir. Derecesi kişiden kişiye değişir ve 15 gün içinde kaybolur.

İşime ne zaman dönebilirim?
LASİK  ameliyatından sonraki günden itibaren işinize dönebilirsiniz. Ancak çok hijyenik olmayan, tozlu ortamlarda çalışıyorsanız birkaç gün ara vermenizde yarar vardır. LASEK sonrası iyileşme bir hafta kadar sürer bu nedenle LASEK olanların en az bir hafta izin almaları gerekir.

LASIK ile miyop, hipermetrop ve astigmat düzeltilebilir mi?
Yeni kuşak excimer laser cihazları ile miyop, hipermetrop ve astigmat düzeltilebilir.

En iyi lazer tedavisi hangisidir?
En iyi lazer tedavisi olarak ayırabileceğimiz bir yöntem yoktur çünkü hepsi uygulanabilir. Siz en uygun olan tedavisi doktorunuz size önerecektir. Sonuç olarak alternatifler Lasik, lasek, PRK ve to touch ameliyatlarıdır. Lazer ameliyat fiyatları uygulanan tekniğe göre değişmemektedir.

LASİK sonrasında gözlük kullanacak mıyım?
Hastaların çok büyük bir çoğunluğu bu işlem sonrasında gözlük kullanmadan günlük işlerini  gerçekleştirebilmektedirler. Ancak 40–45 yaş üzerinde olanlarda yakın veya okuma gözlüğü kullanmak gerekecektir.

LASIK işleminin riskleri nelerdir? LASİK ve diğer lazer ameliyatları en güvenli ameliyatlardır. Tecrübeli hekimler ve uygun cihazlarla yapıldıklarında başarı oranları çok yüksektir. Ancak tıpta hiçbir tedavi risksiz ve komplikasyonsuz değildir. Hastanemizde komplikasyon olmaması için her türlü önlem alınmaktadır. Muhtemel komplikasyonlar arasında enfeksiyon, gece yansımaları, az düzeltme ve fazla düzeltme sayılabilir. Kliniğimizde LASIK olacak tüm hastalarımıza riskler hakkında daha ayrıntılı bilgi verilerek aydınlatılmış onay formu okutulup imzalatılmaktadır. 

 

 

 

 

İzmir’de en iyi göz hastanesi, en iyi göz doktorları ve en iyi katarakt ameliyatı hedefiyle yola çıkan Kaşkaloğlu Göz Hastanesine her türlü göz sorunlarınız için başvurabilirsiniz.